Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mai putem intra in posesia despagubirii din Bulgaria ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mai putem intra in posesia despagubirii din Bulgaria ,conform Legii nr 18/1991

Tatal meu BIRZOI NECULAE ,a depus la PREFECTURA MUNICIPIULUI BUCURESTI ,REGISTRATURA INTRARE NR 9108 ,in data de 12.05.2005 ,cu completare nr de inregistrare 10513 ,o cerere impreuna cu actele doveditoare care i-au fost cerute ,de despagubire a dreptului de proprietate ,in baza Legii nr 18/1991 .a Legii nr 169/1997.a Legii nr 1/2000 cu completarile si modificarile aduse prin LEGEA nr 247/2005 ,atasand toate actele doveditoare in temeiul Legii nr 9/1998.
De pe urma autorului BARZOI FLOREA ,decedat la data de 24.08.1953 cu ultimul domiciliu in localitatea COGEALAC ,judetul Constanta ,au ramas mostenitori ,tatal meu BIRZOI NECULAE ,BARZOI ELENA (care a decedat ulterior) ,AXIOTE ELVIRA si Barzoi ION (decedat ).
VA RUGAM SA NE AJUTATI
Daca nu ati primnit raspuns la solicitare faceti o cerere prin care comsiai locala de fond funciar sa va inainbteze masura dispusa, masura pe care o puteti contesta corespunzator Legii nr. 247/2005 la Judecatorie.
Am depus cerere la prefectura capitalei ,deoarece asa am fost informati ,pt ca domiciliul tatalui este in jud ,Olt ,cererea a fost depusa in termen legal ,dar inca nu am primit nici-un raspuns ,desi alte persoane din Romania ,care au fost deportate din Bulgaria si-au primit despagubirile de la statul roman ,conform Legii 247/2005 .
Va multumesc,
Trebuie sa asteptati cam 45 de zile acel raspuns.
Daca a trecut termenul de raspuns la cerea tatului dvs, puteti readresa o noua cerere prin care specificati de prima cerere la care nu vi s-a raspuns. In cazul in care nu primiti nici de acasta data un raspuns referitor la cererea dvs cel mai bine e sa se prezinte tatal dvs personal sau prin mandatar (puteti fi chiar dvs imputernicit) la PREFECTURA MUNICIPIULUI BUCURESTI.
bineinteles ca puteti avea surpriza faptului ca nu s-a inceput procedura de revendicare sau despagubire.
MULT SUCCES!
Am asteptat deja doi ani ,fara raspuns .Am trimis cateva email-uri la prefectura si nici-un raspuns.