Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cercetarea procesului se desfasoara in camera de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cercetarea procesului se desfasoara in camera de consiliu sau in sedinta publica?

Etapa cercetarii procesului in materie civila se desfasoara in camera de consiliu sau in sedinta publica?
In prezent regula este sedinta publica. Prevederile referitoare la camera de consiliu din Codul de Procedura Civila se vor aplica in viitor, sper sa nu gresesc, dar cred ca din anul 2016.
vasile2013, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Domnul vasile2013 are dreptate.

Potrivit art. XII din Legea nr. 2/2013 privind unele măsuri pentru degrevarea instanţelor judecătoreşti, precum şi pentru pregătirea punerii în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, dispoziţiile Codului de procedură civilă privind cercetarea procesului şi, după caz, dezbaterea fondului în camera de consiliu se aplică proceselor pornite începând cu data de 1 ianuarie 2016. În procesele pornite începând cu data de 15 februarie 2013 şi până la data de 31 decembrie 2015, cercetarea procesului şi, după caz, dezbaterea fondului se desfăşoară în şedinţă publică, dacă legea nu prevede altfel.