Forum Discuţii juridice Executare silită termen
Discuție deschisă în Executare silită

termen

Buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca exista un termen limita in ceea ce priveste cererea de investire a unui bilet refuzat.
am un bo refuzat din 31 iulie 2008. mai pot cere acum investirea cu formula executorie?
multumesc
Da, puteti.
Buna ziua,

cata vreme dreptul de a cere executarea silita nu-i prescris ( adica 3 ani de la momentul scadntei obligatiei0 va puteti folosi de acle BO.

Av. Boncu
multumesc foarte mult. am luat de pe acest forum un model de cerere de investire cu formula executorie si am adaptat la cazul meu. redau mai jos textul.... daca imi poate spune cineva daca este ok.... sa nu merg cu vreo prostie pe acolo. nefiind de meserie, ...... multumesc anticipat.

DOMNULE PREªEDINTE

Subscrisa S.C. xxxxxxxxx S.R.L, cu sediul ales pentru comunicarea actelor, în Bucureşti, str. xxxxxxx, nr.xx, sect.x, înregistrată la ORC de pe lângă Tribunalul Prahova sub numărul Jxx/xxx/xxxx, având CUI xxxxx, atribut fiscal RO, reprezentată legal de dl. xxxxxxxx, Administrator, în contradictoriu cu S.C. xxxxxxxxxxxxxxxx S.R.L, cu sediul în xxxxx, str. xxxx, nrx, formulează prezenta:

CERERE DE INVESTIRE CU FORMULA EXECUTORIE
A BILETULUI LA ORDIN

Motivele cererii noastre sunt următoarele:
În fapt la data de 04.02.2008, în contul unor raporturi comerciale S.C xxxxxxxS.R.L. a tras un bilet la ordin în sumă de 42.608,47 ron, plătibil la unitatea bancară trasă xxxxxxxxxxxxxxxxxx având ca beneficiar pe S.Cxxxxxxxxxxxxxx S.R.L.
La data de 18.05.2009 s-a înregistrat la unitatea bancară xxxxxxxxxxxxxxxborderoul de încasare a respectivului Bilet la Ordin scadent în data de 01.06.2009. Trasul, în speţă xxxxxxxxxxxxxx, a refuzat plata Biletului la Ordin al cărui beneficiar este societatea noastră.
La data de 01.06.2009 (data scadenţei) banca xxxxxxxxxxxxxxx a iniţiat justificarea refuzului total la plată a Biletului la Ordin, comunicând-o unităţii bancare xxxxxxxxxxxxxx unde societatea noastră are cont bancar, motivul refuzului la plată fiind lipsa totală de disponibil în contul bancar al societăţii trăgătoare, respectiv al S.C xxxxxxxxxxxxxx S.R.L.
Faţă de aceste împrejurări, noi înţelegem să ne prevalăm de dispozitiile art.106 coroborat cu art. 61 din Legea Cambiei şi Biletului la Ordin nr. 58/1934, modificată, care conferă acestui titlu comercial de valoare caracterul de titlu executoriu pentru capital şi accesorii.
Pentru aceste considerente, vă solicitam în baza art 376 alin 1 din codul de procedură civilă, să admiteţi cererea noastră şi să dispuneţi investirea biletului la ordin cu formula executorie prevăzută de art 269 cod de procedură civilă, pentru ca în temeiul art. 371 (1) cod de procedură civilă , să procedăm la executarea silită a creanţei noastre împotriva societăţii trăgătoare.
În dovedirea temeiniciei pretenţiei formulate înţelegem să ne folosim de următoarele înscrisuri pe care le anexăm în copie la dosarul cauzei pentru instanţă şi celălalt exemplar pentru a fi comunicat S.C. xxxxxxxxxxxx S.R.L.
Bilet la Ordin în sumă de 42.608,47 RON;
Borderou de încasare a Biletului la Ordin;
Justificarea refuzului de către banca trasă;
Depunem la dosarul cauzei Biletul la Ordin în original, având elementele de identificare evocate anterior (suma de 42.608,47 RON, emis la data de 04.02.2008, scadent la data de 01.06.2009)
Timbrăm legal prezenta cerere cu taxă de timbre în cuantum de 4 RON şi tibru judiciar de 0,15 RON.
Depunem prezenta în două exemplare, din care unul spre a fi comunicat S.C. xxxxxxxxxxxxxx S.R.L. şi unul pentru instanţă.

ADMINISTRATOR,
xxxxxxxxxxxxxxx
si mai am o problema. am o societate careia i-am livrat marfa, a emis bo pe care le-am introdus in banca si au fost refuzate, insa verificand acum pe recom societatea respectiva am constatat ca este radiata: fuziune prin absorbtie. ma mai pot adresa instantei sa imi investeasca cu formula executorie biletele?care este procedura?
Bu na ziua,

continutul cererii este ok .

Av. Boncu