Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiuni prevazute de legea registrului comertului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiuni prevazute de legea registrului comertului

pentru sav unei infractiuni prevazute de legea registrului comertului ce instanta este competenta ? In urma unei plangeri penale s-a dispus neinceperea up deoarece nu este o fapta prev de legea penala, dar fiind vorba de o infrac care se pedepseste cu inchisoarea, iar legea in cauza nu precizeza nimic referitor la competenta instantei nu este vorba de o ;ege nepenala cu dispozitii penale?
Este putin ambigu...;) daca am inteles corect,in aceasta situatie se aplica legea comerciala,daca nu, atunci inseamna ca am inteles gresit...sorry
Daca estew vorba de o infractiune prevazuta in lege speciala,competenta de solutionare revine instantei de judecata.
La dvs. prezentarea este neclara in sensul ca o instanta sa pronuntat cu privire la aceasta infractiune aplicind solutia de NUP.
Cres ca e bine sa prezentati situatia concreta.:)
Infractiunea este sav de un avocat, se face plangere catre parchetul Curtii de Apel, procurorul retine ca a fost sav aceasta fapta, ca a produs prejudicii, deci confirma situatia prezentata in plangerea penala, dar dispune NUP pt ca fapta nu este prev de legea penala. Dar in legea registrului comertului lg 26/1990, art 48 prevede doar
aRT. 48
(1) Persoana care, cu rea-credinţă, a făcut declaraţii inexacte, în baza cărora s-a operat o înmatriculare ori s-a făcut o menţiune în registrul comerţului, ]se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă de la 1.000.000 lei la 5.000.000 lei, dacă, potrivit legii, fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(2) Prin hotărârea pronunţată, instanţa va dispune şi rectificarea sau radierea înmatriculării ori menţiunii inexacte.

In acesta lege nu exista nici o duispozitie cu privire la aspecte procesuale, instanta competenta, nimic
Ma intereseaza daca pot ramane in penal-planf=gere impotriva rezolutiei procurorului sau ce instanta si in ce mod poate fi sesizata cu sav acestei infractiuni?
Intre pers vatamata si persoana impotriva careia s-a facut plangerea penala exista numeroase sentinte comerciale care recunosc ca X a declaraţii inexacte, în baza cărora s-a operat o înmatriculare ori s-a făcut o menţiune în registrul comerţului, ca acestea au produs efecte juridice, ca Y a fost prejudiciat, dar nu au dispus aplicarea vreunei sanctiuni.