Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare firma

buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca pot sa suspend activitatea firmei pe o perioada de trei ani daca mai am ceva restante la bugetul de stat.vreo 10 mil lei vechi.
si cam cat ar fi impozitul forfetar pe 3 luni.
111. Contribuabilii mentionati la art. 18 alin. (2) din Codul fiscal, la determinarea impozitului datorat, vor avea în vedere urmatoarele:
a) calculul impozitului pe profit aferent trimestrului/anului, potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal;
b) încadrarea în transa de venituri totale anuale prevazuta la art. 18 alin. (3) din Codul fiscal în functie de veniturile totale anuale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad veniturile prevazute la art. 18 alin. (4) din Codul fiscal;
c) stabilirea impozitului minim anual/trimestrial datorat corespunzator transei de venituri totale anuale, determinata potrivit lit. b);
d) compararea impozitului pe profit trimestrial/anual cu impozitul minim trimestrial/anual si plata impozitului la nivelul sumei celei mai mari.
112. În aplicarea prevederilor art. 18 alin. (2) coroborat cu art. 34 alin. (15) lit. a) din Codul fiscal, pentru trimestrul II al anului 2009, la calculul impozitului datorat se vor avea în vedere
urmatoarele:
a) calculul impozitului pe profit aferent trimestrului II, potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal;
b) încadrarea în transa de venituri totale anuale prevazuta la art. 18 alin. (3) din Codul fiscal în functie de veniturile totale anuale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad veniturile prevazute la art. 18 alin. (4) din Codul fiscal;
c) stabilirea impozitului minim corespunzator transei de venituri totale anuale, determinata potrivit lit. b), pentru perioada 1 mai 2009—30 iunie 2009;
d) compararea impozitului pe profit aferent trimestrului II cu impozitul minim calculat potrivit lit. c) si plata impozitului la nivelul sumei celei mai mari.
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Mergeti la finante ,deoarece ei sunt in masura sa va calculeze impozitul.Daca suspendati firma nu mai platiti impozit la ea. Acesta se plateste daca nu suspendati firma.
ralucastefan2007 a scris:

Mergeti la finante ,deoarece ei sunt in masura sa va calculeze impozitul.Daca suspendati firma nu mai platiti impozit la ea. Acesta se plateste daca nu suspendati firma.

Imi pare rau ca va contrazic , dar societatea se afla sub efectl platii impozitului forfetar pana in momentul in care isi va suspenda activitatea la ORC.Nu cei de la finante trebuie sa-i calculeze impozitul forfetar pentru perioada mentionata.

daniela vorovenci a scris:

ralucastefan2007 a scris:

Mergeti la finante ,deoarece ei sunt in masura sa va calculeze impozitul.Daca suspendati firma nu mai platiti impozit la ea. Acesta se plateste daca nu suspendati firma.

Imi pare rau ca va contrazic , dar societatea se afla sub efectl platii impozitului forfetar pana in momentul in care isi va suspenda activitatea la ORC.

aici aveti dreptate dar...

daniela vorovenci a scris:

ralucastefan2007 a scris:

Mergeti la finante ,deoarece ei sunt in masura sa va calculeze impozitul.Daca suspendati firma nu mai platiti impozit la ea. Acesta se plateste daca nu suspendati firma.

Nu cei de la finante trebuie sa-i calculeze impozitul forfetar pentru perioada mentionata.

daca nu ei atunci cine?!?
A. Ionut, Consilier juridic
Contribuabilul trebuie sa isi calculeze impozitele si sa le declare la adm financiara ( daca nu stie isi angajeaza un contabil)
- puteti sa va suspendati activitatea chiar daca aveti datorii
- impozitul nu vi-l pot calcula deoarece nu ati precizat cifra de afaceri pe 2008