avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare firma

buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca pot sa suspend activitatea firmei pe o perioada de trei ani daca mai am ceva restante la bugetul de stat.vreo 10 mil lei vechi.
si cam cat ar fi impozitul forfetar pe 3 luni.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 06:13, 6 Iulie 2009
111. Contribuabilii mentionati la art. 18 alin. (2) din Codul fiscal, la determinarea impozitului datorat, vor avea în vedere urmatoarele:
a) calculul impozitului pe profit aferent trimestrului/anului, potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal;
b) încadrarea în transa de venituri totale anuale prevazuta la art. 18 alin. (3) din Codul fiscal în functie de veniturile totale anuale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad veniturile prevazute la art. 18 alin. (4) din Codul fiscal;
c) stabilirea impozitului minim anual/trimestrial datorat corespunzator transei de venituri totale anuale, determinata potrivit lit. b);
d) compararea impozitului pe profit trimestrial/anual cu impozitul minim trimestrial/anual si plata impozitului la nivelul sumei celei mai mari.
112. În aplicarea prevederilor art. 18 alin. (2) coroborat cu art. 34 alin. (15) lit. a) din Codul fiscal, pentru trimestrul II al anului 2009, la calculul impozitului datorat se vor avea în vedere
urmatoarele:
a) calculul impozitului pe profit aferent trimestrului II, potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal;
b) încadrarea în transa de venituri totale anuale prevazuta la art. 18 alin. (3) din Codul fiscal în functie de veniturile totale anuale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad veniturile prevazute la art. 18 alin. (4) din Codul fiscal;
c) stabilirea impozitului minim corespunzator transei de venituri totale anuale, determinata potrivit lit. b), pentru perioada 1 mai 2009—30 iunie 2009;
d) compararea impozitului pe profit aferent trimestrului II cu impozitul minim calculat potrivit lit. c) si plata impozitului la nivelul sumei celei mai mari.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Iulie 2009
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Mergeti la finante ,deoarece ei sunt in masura sa va calculeze impozitul.Daca suspendati firma nu mai platiti impozit la ea. Acesta se plateste daca nu suspendati firma.
ralucastefan2007 a scris:

Mergeti la finante ,deoarece ei sunt in masura sa va calculeze impozitul.Daca suspendati firma nu mai platiti impozit la ea. Acesta se plateste daca nu suspendati firma.

Imi pare rau ca va contrazic , dar societatea se afla sub efectl platii impozitului forfetar pana in momentul in care isi va suspenda activitatea la ORC.Nu cei de la finante trebuie sa-i calculeze impozitul forfetar pentru perioada mentionata.

daniela vorovenci a scris:

ralucastefan2007 a scris:

Mergeti la finante ,deoarece ei sunt in masura sa va calculeze impozitul.Daca suspendati firma nu mai platiti impozit la ea. Acesta se plateste daca nu suspendati firma.

Imi pare rau ca va contrazic , dar societatea se afla sub efectl platii impozitului forfetar pana in momentul in care isi va suspenda activitatea la ORC.

aici aveti dreptate dar...


daniela vorovenci a scris:

ralucastefan2007 a scris:

Mergeti la finante ,deoarece ei sunt in masura sa va calculeze impozitul.Daca suspendati firma nu mai platiti impozit la ea. Acesta se plateste daca nu suspendati firma.

Nu cei de la finante trebuie sa-i calculeze impozitul forfetar pentru perioada mentionata.


daca nu ei atunci cine?!?
Ultima modificare: Duminică, 5 Iulie 2009
A. Ionut, Consilier juridic
Contribuabilul trebuie sa isi calculeze impozitele si sa le declare la adm financiara ( daca nu stie isi angajeaza un contabil)
- puteti sa va suspendati activitatea chiar daca aveti datorii
- impozitul nu vi-l pot calcula deoarece nu ati precizat cifra de afaceri pe 2008

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar la srl cu activ suspendata ccoco ccoco buna ziua, am activitatea suspendata la srl din 19.05.2009. mai platesc impozit forfetar pentru perioada 01.05.-19.05.2009? multumesc (vezi toată discuția)
Cum declar aprilie la impozit forfetar? monica_gmg monica_gmg Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea privinta - am o societate la care declar trimestrial impozitul pe profit. tinand cont de noile modificari fiscale, ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere lylyan lylyan Buna ziua Am o societate , microintreprindere. pe trim I am platit impozit aferent in suma de 1200 lei. Acum cum procedez cu impozitul forfetar. Se tine ... (vezi toată discuția)