Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu platit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu platit

Buna ziua,
Am o nelamurire in legatura cu zile de concediu platit cuvenite.Am un salariat ca si-a dat demisia pe 15 iunie si nu stiu la cate zile de concediu platit are dreptul la 9 zile sau la 11 zile?
Concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani doar la incetarea contractului de nunca si in functie de numarul de zile convenite in CIM se calculeaza proportional la perioada lucrata.
Exemplu :
21zile/12luni/an*5,5luni lucrate=9,6 zile CO adica 10 zile
20zile/12luni/an*5,5luni lucrate=9,2 zile CO adica 9 zile