Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie loc de veci

după moartea SOȚULUI -an 2002,soția a primit două locuri de veci printr-un ACT DE CONCESIUNE..
în timpul vieții ea a vândut apartamentul fiicei vitrege (tatăl -SOȚUL decedat) prin CONTRACT DE VÎNZARE notarial ,iar locurile de veci i le-a transmis printr-un CONTRACT DE DONAȚIE notarial.
după moartea mamei vitrege - an 2013 , parohia cimitirului refuză să schimbe ACTUL DE CONCESIUNE a locurilor de veci unde sunt înmormântați părinții noștri, pe numele fiicei vitrege (fiica SOȚULUI decedat în anul 2002
CUM TREBUIE SĂ PROCEDĂM??
cu mulțumiri,
Fiind act de concesiune nu putea transmite prin donatie locurile de veci decat daca era prevazuta vreo clauza in acest sens.
De regula locurile de veci se mostenesc in baza actului de concesiune si nu se pot dona sau vinde.
Contractul de concesiune acorda dreptul titularului de a utiliza anumita perioada de timp 7,25,49,99 ani respectivu loc
Contractul de concesiune nu acorda dreptul de proprietate asupra locului de inhumare,astfel incat titularul nu poate dispune vanzarea sau donarea locului de inhumare,neavand calitatea de proprietar
Fiind contract de concesiune,nu se pune in discutie modalitatea de donare a acestuia
Aveti dreptul ,in baza documentelor care atesta gradul de rudenie sa locitati administratiei cimitirului incheierea unui nou contract de concesiune