avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LOC DE VECI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LOC DE VECI

Buna ziua!Am o cunostinta care doreste sa imi lase locurile de veci,precizez ca are act Concesiune in care sunt trecuti sotul si sotia ...sotul a decedat ..eu nu sunt ruda cu ea si doreste sa imi lase mie aceste locuri.Cum trebuie procedat in acest caz ?Nu au copii si apartamentul este dat de cand erau amandoi in viata fara aceste locuri de veci.Ce anume trebuie sa fac?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:25, 21 Aprilie 2017
Contractul de concesiune permite titularului strict dreptul de folosinta a locului de veci pentru perioada asumata de parti in contract
Fiecare administratie de cimitir prin regulamentul de ordine interna precizeaza variantele prin care apartinatorii/rudele titularilor contracte de concesiune de locuri de veci pot prelua dreptul de folosinta loc de inhumare-de regula prin incheierea de nou contract de concesiune
Contactati administratia comitirului si analizati variantele admise de regulamentul cimitirului
Sunt cimitire care permit donatia,altele cu regim specaial-care nu permit transmiterea dreptului de folosinta a locului de inhumare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrarea in proprietatea unui loc de veci simi7705 simi7705 Buna ziua. Sotul meu a decedat acum 21 de ani iar la momentul acela eu i-am dat banii pentru a cumpara locul de veci cumnatului meu, fratele decedatului.Acesta ... (vezi toată discuția)
Loc de veci- cedare, concesiune, donatie.... alexandru andra alexandru andra Buna ziua Acum 8 ani am inmormantat tatal intr-un loc de veci al unei cunostinte care este mostenitoarea gropii respective. Acum dupa atata timp vreau sa ... (vezi toată discuția)
Donatie loc de veci, declaratie sot MacarieIvan MacarieIvan Buna seara dragii mei, fiti amabili, am nevoie si eu de o serie de clarificari: In esenta, doresc sa donez un loc de veci, problema cu care ma confrunt e ca ... (vezi toată discuția)