Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Solicitare recalculare pensie pentru venituri in acord ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Solicitare recalculare pensie pentru venituri in acord global, refuz emitere adeverinta

Buna ziua ,

Problema pe care o pun este refuzul angajatorului de a elibera adeverina pentru veniturile in acord global pentru care s-a platit CAS-ul .
Este vorba de o ruda care a muncit peste 30 de ani in acord global si doreste , chiar daca acum are o varsta respectabila sa-si valorifice aceste castiguri.
Din pacate angajatorul refuza sa ii elibereze aceasta adeverinta ( refuza sa inregistreze
cererea de eliberare a adeverintei ) si am inteles ca optiunea este sa folosim notificarea prin executor judecatoresc.
Nu stiu cat de mult il va speria acest lucru ( este o societate privatizata prin diverse metode care a preluat arhiva fostei intreprinderi de stat) dar sunt sceptic ca va elibera
adeverinta. Am vazut ca nici ITM -ul nici Inspectia muncii nu se implica sa il faca pe angajator sa isi respecte obligatiile legale.
Sigur speranta este ca justitia il va obliga pe angajator sa emita respectiva adeverinta.
Dar asta ar insemna un proces pentru obtinerea adeverintei si apoi un proces pentru
a obtine recalcularea pensiei .
Ruda mea are peste 87 ani si stiind care sunt termenele in justitie , imi este greu sa
vad ca s-ar ajunge la o solutie corecta in timp real.

Problema pe care o pun este daca exista o cale de a rezolva si problema obtinerii
adeverintei si problema valorificarii ei intr-un fel in paralel pentru ca evit termenele
foarte mari care se pun la Tribunalul Bucuresti pentru procesele pentru litigii de munca.

Dupa cum se stie casele de pensii raspund negativ la orice astfel de cerere ( nu am auzit
de contraexemple) sau nu raspund deloc .

Nu vă pot ajuta cu un răspuns la problema refuzului fostului angajator de a emite adeverinţa, dar în privinţa valorificării ei nu există o altă soluţie decăt instanţa. Acest tip de litigii nu durează deloc mult la Tribunalul Bucureşti. Dacă la dosar vor fi depuse toate înscrisurile necesare (copie adeverinţă, copie carnet de muncă etc.), instanţa va rămâne în pronunţare la primul termen al cauzei.
Multumesc pentru explicatie . Deci daca am adeverinta totul este in regula , dar programarea
actiunii impotriva angajatorului va dura ( aproape sigur ca va refuza sa emita adeverinta si sper ca
instanta va accepta cereri de despagubire cu toate ca nu am vazut lucruri rationale si plata unor
sume serioase ) si probabil va trebui sa fac cererea de recalculare catre casa de pensii ( iar o
pierdere de timp fiindca nu am vazut un exemolu de cerere aprobata) care va dura 45 zile
si de abia apoi pot introduce actiune impotriva casei de pensii care va fi programata si ea peste
X luni. Intre timp beneficiarul adeverintei poate sa dispara .
Intrebarea mea este daca as putea sa introduc actiunea contra angajatorului si apoi imediat sa
introduc actiunea de valorificare a adeverintei iar in aceasta ultima actiune sa precizez ca
angajatorul refuza sa elibereze adeverinta si exista un proces pentru obtinerea ei , sa declar ca
beneficiarul a lucrat in acord global peste 35 de ani. .
In felul acesta termenele de programare nu vor fi puse cap la cap si ar fi normal sa se accepte
o astfel de situatie pentru o persoana cu varsta inaintata.
Sau sunt totusi prea optimist ?

Sesizati ITM-ul cu privire la refuzul fostului angajator de a va elibera o astfel de adeverinta.
Nici ITM-ul si nici Inspectia Muncii nu-l pot obliga pe acel angajator sa faca ceva, il pot doar sanctiona contraventional pentru neeliberarea acelui document.
Multumesc pentru sugestie. Intr-adevar daca s-ar dori , respectivul angajator ar fi obligat sa isi faca
treaba , sau , ca alternativa ,sa iti permita sa faci singur fotocopii dupa actele primare , sau ca ITM-ul sa preia treaba asta ( daca tot nu vor sa-l supere pe angajator) sau amenzi progresive , etc , ar fi multe solutii .
Daca angajatorul ar sti ca ajungand in instanta va plati suficient cat sa il arda la buzunar si-ar face
repede treaba si iarasi instantele ar fi degrevate de procese in plus.
Intr-un cuvant , legislatia pensiilor are la baza informatii care nu pot fi obtinute decat cu risipa de
timp si energie.
Dar problema pusa de mine este daca pot sa introduc actiunea pentru recalculare in acelas timp cu actiunea pentru obtinerea adeverintei de la angajator si sa mentionez ca exista un proces pe
rol pentru obtinerea adeverintei respective.

Puteti promova ambele litigii in acelasi timp , insa cel cu recalcularea depinde de cel cu obtinerea adeverintei.