Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Act de identitate expirat, venire in tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Act de identitate expirat, venire in tara

Buna,

Am o mica problema sunt in Danemarca si am buletinul expirat de o zi iar eu urmeaza sa merg in tara pe data de 30iun 2015 intrebarea mea este daca pot sau nu intra in tara fara probleme.multumesc
Cel mai bine consulti ambasada Romaniei si intrebati despre eliberarea unui titlu de călătorie, [ link extern ] /
Teoretic ar trebui sa faci o procura speciala prin care imputernicesti pe cineva din Romania care sa depuna toate documentele necesare si sa ridice buletinul de la politie
Dar exista o speranta cum ca ai putea intra fara probleme in tara cu el expirat ,dar nu vei mai putea parasi tara pana nu il reinoesti
Cel mai bine suna la ambasada
problema e ca la consulat intra in concediu si e numai consulu dar o sa sun sa vad.daca as trimite pe cineva in tara la politie ar putea sa-mi dea ceva hartie provizorie de acolo?
Depinde si cu ce anume veniti ( avion sau auto) Intrarea in tara cu el expirat ar fi valabila doar pt auto,pt avion nu vei putea face nimic
int tara vin cu masina
Se poate face in regim de urgenta buletinul,si se va ridica doar buletinul nicidecum vreo procura ( nu ar fi valbila pe teritoriul altei tari)
Dar daca veniti cu auto,grantia veti avea doar la Ungaria,si depinde de vames,dar am auzit cazuri in care au fost lasati sa intre fara nici o problema