Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic-mandatar pt persoane fizice in ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic-mandatar pt persoane fizice in instante timpul liber ? E legal ?

Este legal ca un consilier juridic in timpul liber sa reprezinte in instante persoane fizice, in calitate de mandatar sau imputernicit al acestora, atata timp cat legea 514 nu precizeaza acest lucru ? :-/
Krissia ., Alte profesii
Daca o face ca si hoby si gratuit e legal.
Daca primeste bani e ilegal.

Se spune insa ca nimic nu e gratis...
Si in Spania am auzit vorba asta...cand am vrut o harta gratis de la o tanara vanzatoare...dintr-o gara...
Buna ziua,
Daca are mandat dat in fata notarului (gratuit sau oneros) sunteti legal. Nu veti putea pune concluzii decat scrise.
Am uitat sa precizez ceva important. In perioada respectiva, din cate stiu, consilierul juridic nu era angajat nicaieri, deci nu avea un loc de munca de baza, cu contract de munca legal.. Asa ca...ma-ndoiesc de faptul ca ar fi prestat acele activitati "gratuit"....mai ales ca are si datorii mari.......

1. Deci ? ....Este ilegal asa este ?

2. Daca ar avea procura notariala de unde stiu eu ca serviciile sunt gratuite ?Scrie pe ea ?
Krissia ., Alte profesii