avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic-mandatar pt persoane fizice in ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic-mandatar pt persoane fizice in instante timpul liber ? E legal ?

Este legal ca un consilier juridic in timpul liber sa reprezinte in instante persoane fizice, in calitate de mandatar sau imputernicit al acestora, atata timp cat legea 514 nu precizeaza acest lucru ? :-/
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2015
Krissia ., Alte profesii
Cel mai recent răspuns: Krissia . , Alte profesii 02:04, 25 Iunie 2015
Daca o face ca si hoby si gratuit e legal.
Daca primeste bani e ilegal.

Se spune insa ca nimic nu e gratis...
Si in Spania am auzit vorba asta...cand am vrut o harta gratis de la o tanara vanzatoare...dintr-o gara...
Buna ziua,
Daca are mandat dat in fata notarului (gratuit sau oneros) sunteti legal. Nu veti putea pune concluzii decat scrise.
Am uitat sa precizez ceva important. In perioada respectiva, din cate stiu, consilierul juridic nu era angajat nicaieri, deci nu avea un loc de munca de baza, cu contract de munca legal.. Asa ca...ma-ndoiesc de faptul ca ar fi prestat acele activitati "gratuit"....mai ales ca are si datorii mari.......

1. Deci ? ....Este ilegal asa este ?

2. Daca ar avea procura notariala de unde stiu eu ca serviciile sunt gratuite ?Scrie pe ea ?
Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2015
Krissia ., Alte profesii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mandatarul consilier juridic nu poate pune concluzii în instanþã?! Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Art. 68 alin. 4 C.p.civ. s-a modificat cumva şi nu îi mai este recunoscut dreptul mandatarului consilier juridic de a formula concluzii în instanţă şi ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic / reprezentare firma bukinst bukinst Avem urmatoarea intrebare> Un consilier juridic care nu are raprturi de munca prin contract cu o societate comerciala o poate reprezenta in instanta pe baza ... (vezi toată discuția)
Imputernicire in vederea reprezentarii in instanta ABANA ABANA Va rog acceptati sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari : 1. O imputernicire de reprezentare juridica avind antetul Colegiului Consilierilor juridici , ... (vezi toată discuția)