Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Reprezentarea prin avocat la CEDO este obligatorie ?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Reprezentarea prin avocat la CEDO este obligatorie ?

Buna ziua. va rog lamuriti-ma in privinta unei chestiuni...

Daca o persoana a sesizat CEDO pentru ca i s-au incalcat drepturile omului, dar doreste sa se reprezinte singura (fara avocat) chiar daca are bani si isi permite unul, este posibil acest lucru?
Stiu ca intr-o prima etapa se poate sigur, dar dupa ce CEDO sesizeaza guvernul Romaniei, daca petentul nu-si angajeaza avocat, desi are bani, ce se va intampla in continuare ?

CEDO poate respinge cererea petentului doar pe motiv ca acesta nu are avocat ?

De asemenea, este obligatorie prezentarea personala a petentului sau avocatului in fata Curtii Europene, sau exista si posibilitatea solutionarii in lipsa asa cum exista si la noi ?

Va rog lamuriti-ma. Va multumesc frumos !
LuchianSeb, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc foarte frumos pentru raspuns. Inca nu am apucat sa citesc tot regulamentul CEDO si de aceea am preferat sa intreb asta ca sa stiu din timp ce-i de facut :)
Dar sunt prevazute toate acestea in regulament ? Sau in alta parte ?

Multumesc frumos inca o data !
Stimat forumist,

În prima etapă a procedurilor, mai precis în etapa de până la comunicarea cererii, reprezentarea de către un avocat nu este obligatorie.

Aș putea spune că înainte de noile schimbări de Reglament, care au prevăzut condiții stricte de introducere a cererii, reprezentarea și formularea cererii de către avocat nu era nici măcar necesară, dar acum este, deoarece Instanța din Strasbourg pune accentul și pe formalism prin noul Regulament, lucru pe care nu l-a făcut înainte. Astfel, apărarea în chiar prima fază devine necesară - nu este obligatorie în acest moment, repet.

Dar în a doua etapă, după admisibilitatea în principiu a cererii - comunicarea cauzei, reprezentarea asigurată de un avocat este obligatorie. Și nu este obligatorie că așa spun eu, ci că așa prevede expres Regulamentul CEDO.

Citez din Regulamentul CEDO- varianta în engleză, nu am alta și nu am timp să o traduc:

Rule 36
1 – Representation of applicants
1. Persons, non-governmental organisations or groups of individuals may initially present applications under Article 34 of the Convention themselves or through a representative.
2. Following notification of the application to the respondent Contracting Party under Rule 54 § 2 (b), the applicant should be represented in accordance with paragraph 4 of this Rule, unless the President of the Chamber decides otherwise.
3. The applicant must be so represented at any hearing decided on by the Chamber, unless the President of the Chamber exceptionally grants leave to the applicant to present his or her own case, subject, if necessary, to being assisted by an advocate or other approved representative.
4. (a) The representative acting on behalf of the applicant pursuant to paragraphs 2 and 3 of this Rule shall be an advocate authorised to practise in any of the Contracting Parties and resident in the territory of one of them, or any other person approved by the President of the Chamber.
(b) In exceptional circumstances and at any stage of the procedure, the President of the Chamber may, where he or she considers that the circumstances or the conduct of the advocate or other person appointed under the preceding sub-paragraph so warrant, direct that the latter may no longer represent or assist the applicant and that the applicant should seek alternative representation.
5. (a) The advocate or other approved representative, or the applicant in person who seeks leave to present his or her own case, must even if leave is granted under the following sub-paragraph have an adequate understanding of one of the Court’s official languages.
(b) If he or she does not have sufficient proficiency to express himself or herself in one of the Court’s official languages, leave to use one of the official languages of the Contracting Parties may be given by the President of the Chamber under Rule 34 § 3.

Prin urmare, condițiile impuse de CEDO, pentru apărarea unei cereri admise în principiu sunt:

1. reprezentarea efectuată de un avocat,
2. avocatul trebuie să fie autorizat să-și practice profesia;
3. avocatul trebuie să poată susține cauza în limbile franceză și engleză, limbile oficiale ale Curții.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
Va multumesc frumos si pentru raspunsul dumneavoastra.
LuchianSeb, utilizator