Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Lipsa fisa aptitudini
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Lipsa fisa aptitudini

Care este sanctiunea pentru lipsa fisei de aptitudini ?
Este doar amenda sau contractul poate fi declarat nul ? ( lipsa medicina muncii )
Multumesc frumos.
carmen.balan1967@yahoo.com, utilizator
Legea ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
j) să angajeze numai persoane care, în urma examenului medical şi, după caz, a testării psihologice a aptitudinilor, corespund sarcinii de muncă pe care urmează să o execute şi să
asigure controlul medical periodic şi, după caz, control psihologic periodic, ulterior angajării;
-art.39 al.(4) Constituie contravenţie şi se sancţioneaza cu amendă de la 4.000 lei la 8.000 lei încălcarea dispoziţiilor art. 12 alin.(1) lit. a) şi b), art. 13 lit. a), d) – f), h) – m) şi o), art. 20, art. 29 alin. (1) lit. a) şi ale art. 32 alin. (2).
Codul muncii mentioneaza:
-art.27 (1) O persoană poate fi angajată în muncă numai în baza unui certificat medical, care constată faptul că cel în cauză este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor al. (1) atrage nulitatea contractului individual de muncă.
Se numeste "fișă de aptitudine" conform anexei 5 din HG 355/2007:
Vezi: [ link extern ]

In Legea 319/2006 e gresita denumirea acestei fișe.