avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Avans incasat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Avans incasat

As dori sa stiu cum procedez in cazul urmator; la o firma de mobila, incasez un avans de la client si sunt obligat sa ii tai bon fiscal sau chitanta dupa caz. La persoanele fizice sau juridice cum tai avans pe bon fiscal?
Cel mai recent răspuns: ContSters294670 , utilizator 11:30, 25 Octombrie 2015
atat avansurile cat si ratele incasate de la personae fizice se inregistreaza pe baza de bonuri fiscale.OUG 28/1999

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare bani numerar cu chitanta de la p.f.? diacris diacris Cum pot incasa banii numerar de la persoane fizice in situatia in care nu am casa de marcat (ma incadrez la exceptiile prevazute de lege pentru obligativitatea ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez in casa de marcat plata avansului si ratelor? Maria2014 Maria2014 Vine clientul, comanda lenjerie de pat, plateste avans, nu am voie sa tai chitanta? Emit factura acum sau cand ridica produsul? (vezi toată discuția)
Bon fiscal sau chitanta? stanceni stanceni Buna seara! Am si eu o intrebare...ca si firma care vine bunuri catre pesoane fizice am achizitionat o casa de marcat. Problema care o ridica serviciul de ... (vezi toată discuția)