Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa inmatriculare - hotararea ICCJ
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa inmatriculare - hotararea ICCJ

Buna ziua,

Am citit pe internet ca ICCJ a hotarat ca dobanda aferenta taxei de inmatriculare va trebui calculata si restituita din momentul in care s-a achitat taxa.
As dori sa va intreb, in cazul in care deja s-a recuperat taxa, dar dobanda s-a platit numai din data in care s-a depus cererea de restituire, ce ar trebui facut sa se incaseze si diferenta? Am cautat pe internet, dar nu am gasit o anumita procedura de urmat.

Va multumesc.
O zi placuta. :)
Depinde si ce scrie in hotarare, poate scrie ca se acorda de la data introducerii cererii.
Buna ziua,

In hotarare scria ca se acorda dobanda din momentul depunerii cererii, dar ma refer la articolul : [ link extern ]

De aici am inteles ca se va plati aceasta dobanda din momentul in care s-a achitat taxa, indiferent ce scrie pe hotararea primita personal.

As fi interesata daca se stiu pasii de urmat pentru a intra in posesia acestei dobanzi?

Multumesc.