Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... situatii financiare anuale 2014
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

situatii financiare anuale 2014

Va rog sa ma ajutati in legatura cu situatiile financiare anuale ce trebuie sa fie depuse de o Asociatie Casa de Ajutor reciproc a Pensionarilor.
Mentionez ca pana in prezent nu s-a depus nici o astfel de situatie, pentru anul 2014 ce trebuia sa fi depus?
DECLARATIA 392 (a sau b)

Cine depune:

392A – persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA a caror cifra de afaceri la 31.12.2014 este inferioara sumei de 220.000 RON

392B- persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA a caror cifra de afaceri la 31.12.2014 este inferioara sumei de 220.000 RON

Declaratia 392 B (pentru neplatitorii de TVA) nu se depune daca aveti cifra de afaceri si nu aveti achizitii din interiorul tarii. Deci daca aveti cifra de afaceri 0 si totusi aveti achizitii din interiorul tarii – DECLARATIA SE DEPUNE.

Declaratia 392 A (pentru platitorii de TVA) nu se depune daca aveti cifra de afaceri 0. Nu se depune nici daca aveti achizitii din interiorul tarii si cifra de afaceri 0. Aceasta diferenta apare din cauza faptului ca in declaratia 392 A achizitiile din interiorul tarii nu sunt evidentiate.

Termen de depunere: 25.02.2014

Sanctiuni: Pentru persoanele fizice care nu depun declaratia amenda este intre 2.000 si 3.500 RON iar pentru persoanele juridice, evident un “picut” mai mare, intre 12,000 la 14.000 ron.

DECLARATIA DE INACTIVITATE

Cine depune – se depune de catre entitatile care nu au desfasurat activitate de la constituire si pana in prezent, adica pana la 31 decembrie 2014.

Termen de depunere: este de 60 de zile de la data incheierii exercitiului financiar, adica pentru anul 2015 inseamna data de 02.03.2015.

Noutatea anului 2015: Incepand cu anul 2014, declaratia se depune in format electronic cu semnatura extinsa atasata. PDF-ul poate fi descarcat de pe site-ul ANAF.

DECLARATIA 101 – pentru declararea impozitului pe profit

Cine depune: In ciuda controverselor iscate pe aceasta tema, declaratia 101 pentru declararea impozitului pe profit se depune indiferent daca ONG-ul realizeaza sau nu activitati de natura economica. Depun declarratia 101 si ONG-urile care de la infiintare si pana in prezent nu au desfasurat nici un fel de activitate.

Termen de depunere: 25.02.2015

BILANTUL (situatii financiare anuale)

Cine depune: ONG-urile care au desfasurat activitate de la infiintare si pana in prezent. Amintim faptul ca prin activitate nu intelegem doar incasarea de donatii/sponsorizari si obtinerea de venituri de natura impozabila, ci si orice cheltuiala efectuata in numele firmei, comisioane bancare, orice alte operatii economice.

ONG-urile care nu au desfasurat activitate de la constituire si pana la 31.12.2014, NU intocmesc bilant (situatii financiare anuale si depun declaratia de inctivitate pe propria raspundere (vezi mai sus).

Termen de depunere: 120 de zile de la incheierea exercitiului financiar, in anul 2015 acest lucru insemnand 30.04.2015.

Credit de pe luizadaneliuc.ro

Daca aveti si salariati, aveti de depus trimestrial Declaratia 112 pana la data de 25 a lunii urmatoare si Declaratia 205 pana pe 25.02.2015.

Succes.