Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament favorabil nepoatei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament favorabil nepoatei

Bunica, avand varsta de 85 ani, doreste sa lase prin testament partea de casa pe care o are in proprietate, nepoatei, privandu-l de dreptul mostenirii pe propriul fiu (tatal natural al copilei).
Cum poate fiul sa intre in posesia mostenirii ce i se cuvine de drept si cat anume din aceasta i se cuvine?
Ar fi de mentionat si faptul ca in actul casei in cauza, figureaza doi proprietari, bunica si fiul ei , fara a fi mentionata insa vreo cota parte pe care ar detine-o fiecare.
Multumesc.
fiind vorba de un imobil detinut in corpoprietate, cel mai simplu ar fii sa se faca iesirea din indiviziune . deci bunica si fiul ei ar trebui sa mearga la notar si sa solicite sistarea starii de indiviziune .
apoi fiecare isi intabuleaza cota-parte din imobil ce-i revine .
astfel tatal nepoatei va fi proprietarul unei jumatati din casa , iar bunica va fi proprietara celeilalte jumatati din imobil.
ulterior, bunica va putea face testament, donatie sau vanzare-cumparare a cotei-parti din imobil ce-i apartine, in favoarea nepoatei .

cel mai sigur ar fii sa se faca un contract de vanzare-cumparare.
avand in vedere varsta bunicii, este recomandat sa aiba certificat medical , precum ca este in deplinatatea facultatilor mentale , la perfectarea actelor .
Multumesc mult, Roxanel.
Ma intreb insa, fiind un contract de vanzare-cumparare intre rude, nu poate fi interpretabil ca o donatie mascata si deci atacabil de catre mostenitorul direct?

Bineinteles ca poate fi atacat in instanta dar foarte greu de dovedit ca fiind vanzare mascata.
Actul de vanzare-cumparare este un act autentic incheiat in fata notarului, un punct de vedere ce intareste credibilitatea actului.

Cum poate fiul sa intre in posesia mostenirii ce i se cuvine de drept si cat anume din aceasta i se cuvine?

Dar de fapt problema este aceasta.
Trebuie sa stiti ca nimeni nu poate fi desmostenit. In Romania cel putin. Daca bunica nu va vinde, dar va face testament atunci nepoata mosteneste ce i-a lasat bunica prin testament iar fiul restul.
De exemplu, sunt doua cazuri:
1. bunica ii lasa tot de are si bunuri mobile si bunuri imobile, prin testament, fapt ce poate fi atacat prin instanta de fiu, acesta urmand sa canstige o parte din bunurile bunicii(eventual bunurile mobile); aici instanta hotaraste...
2. bunica ii lasa casa nepoatei, dar numai casa (imobilul proriu-zis) iar fiul la succesiune va mosteni restul bunurilor mobile/imobile; ii se mai spune rezerva succesorala, adica acele bunuri detinute de defunct in timpul vietii care nu sunt trecute prin testament.
Dar fiind vorba de fiica sa si acestia se inteleg nu cred ca e nevoie sa se cheltuiasca prin instante degeaba, facundu-se partajul succesoral, doar daca sunt alte interese la mijloc...
roxanel a scris:

fiind vorba de un imobil detinut in corpoprietate, cel mai simplu ar fii sa se faca iesirea din indiviziune . deci bunica si fiul ei ar trebui sa mearga la notar si sa solicite sistarea starii de indiviziune .
apoi fiecare isi intabuleaza cota-parte din imobil ce-i revine .
astfel tatal nepoatei va fi proprietarul unei jumatati din casa , iar bunica va fi proprietara celeilalte jumatati din imobil.
ulterior, bunica va putea face testament, donatie sau vanzare-cumparare a cotei-parti din imobil ce-i apartine, in favoarea nepoatei .

cel mai sigur ar fii sa se faca un contract de vanzare-cumparare.
avand in vedere varsta bunicii, este recomandat sa aiba certificat medical , precum ca este in deplinatatea facultatilor mentale , la perfectarea actelor .

Of, of... Cum o fi asta, să iasă din indiviziune pentru ca apoi să-şi vîndă cota parte? E aici o veritabilă contradicţie în termeni. Ori iese din indiviziune, dobîndind un drept exclusiv (şi atunci nu mai vorbim despre cote părţi) ori ba.

N-ar strica o mai mare atenţie la alegerea termenilor juridici.

:bow:
themis, utilizator
1. Daca bunica si fiul ei sunt coproprietari fara a se specifica o cota au fiecare 1/2 din imobil. Asadar bunica poate sa dispuna de cota sa de 1/2 cum doreste, insa daca o face prin donatie, testament sau vanzare cu pastrarea uzufructului (prezumata ca donatie) va opera reductiunea (poate sa dispuna cu titlu gratuit numai de 1/2 din ceea ce are, adica de 1/4 din tot, restul fiind rezerva fiului).
2. Bunica poate sa-i vanda nepoatei cota sa iar ulterior nepoata sa faca partajul cu tatal sau sau bunica sa faca acest partaj iar ulterior sa-i vanda nepoatei.
3. Cand poate fiul sa intre in posesia mostenirii ? Succesiunile se deschid prin moarte, asadar dupa moartea bunicii (mama sa).