avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tatal cel rau
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tatal cel rau

Buna ziua.
As avea si eu o intrebare. Eu am 17 ani jumate si nu am o viata destul de buna acasa.
De mica o duc numai in certuri,scandaluri si cateodata chiar si batai.
Tin sa precizez ca nu eu am fost batuta,ci doar am asistat.
Tatal meu deseori se imbata si face scandal.
De cateva saptamanii bunicul meu a murit iar tata in fiecare zi e beat si face scandal acasa.
Eu as vrea sa plec de acasa,chiar m.am saturat de el si de betiile lui si nu mai pot rezista.
Dar e o problema...daca el anunta politia,iar aceasta ma readuce acasa,sunt "moarta".
Daca plec de buna voie si declar lucrul acesta la o sectie de politie,mai ma poate readuce acasa?
Astept un raspuns folositor. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 11:29, 18 Iulie 2015
a cui e casa ?
Unde ar pleca mama, nu te-ar putea lua si pe tine ?
Casa e a bunicii... Oricum nu vreau sa stau cu mama..ca nu ma am bine cu ea...
Ca are pe cineva inafara de tata..
E complicat rau...
Dasta intrebam daca are ce sa faca politia daca plec singura de acum...
Nu are ce sa facă, dar depinde și unde și cu cine pleci.
Stiu ca nu e rolul tau sa te gandesti la mama, ci invers! Dar daca mama are pe cineva si totusi nu pleaca ca sa nu te lase singura, poate ar trebui sa mai incerci sa reiei "prietenia" cu mama. Puteti impreuna incerca un ordin de protectie. Acesta poate fi incuviintat pentru 6 luni. Si se face liniste.
ai grija cu bacu! cu scoala in general
Daca mama are pe altul sa te ia cu ea. Sa intelegem ca de fapt mama asteapta sa faci tu 18 ani doar pentru ca nu o primeste ,,celalalt,,cu tine? Si unde anume te-ai gandit tu sa pleci? Cate clase ai terminat? Bunica mai traieste?
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2015
Justitiarul711, utilizator

Alte discuții în legătură

Pot pleca de acasa la 17 ani? Elena Delia Elena Delia Buna ziua, sunt din Bucuresti si am nevoie doar sa imi raspundeti la niste intrebari, pentru ca nu imi permit sa platesc un avocat... dar va rog sa cititi ... (vezi toată discuția)
Va implor ajutatima oarecare oarecare Sunt disperat sunt in ultimul stagiu de teroare mi-e teama de mine:(( Am sa incep cu mama decedata tata acoolic eu si sora mea locuiam la bunica pana cand ... (vezi toată discuția)
Va implor ajutatima oarecare oarecare Sunt disperat sunt in ultimul stagiu de teroare mi-e teama de mine:(( Am sa incep cu mama decedata tata acoolic eu si sora mea locuiam la bunica pana cand ... (vezi toată discuția)