Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... INSCRIERE IN CARTEA FUNCIARA
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

INSCRIERE IN CARTEA FUNCIARA

Avand la baza certificatul de mostenitor al unui teren neintabulat am inceput demersurile pentru cadastru si inscrierea in cartea funciara. La ocpi Harlau, jud Iasi nu vrea sa aprobe dosarul pe motiv ca nu am titlu de proprietate ci proces verbal de punere in posesie, desi nu am gasit nici o prevedere legala in acest sens, decat ca trebuie depus actul legal de dobandire, in speta certificatul de mostenitor .
Rog lamuriri in acest sens si eventual baza legala.
Multumesc

[EDIT - Va rog sa nu mai folositi exclusiv litere mari]
Adriantot, moderator
La OCPI sunt modele de cereri și actele necesare pentru diferitele operațiuni care se fac . Astfel, pentru prima înregistrare(cazul d-voastră) este nevoie de cerere tip, documentația cadastrală, titlul de proprietate, etc. Aceste cerințe sunt stabilite prin Ordin 700/2014 ANCPI, pentru toată țara, nu numai pt. Hârlău.