Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... resurse umane
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

resurse umane

lucrez intr-o primarie personal contractual am solicitat conform legi 188/1999 art.2 alin 3, si art 54 transformarea postului din contractual in functionar public si dansul refuza pe motiv ca nu are timp acum ca are alte proiecte in derulare,persoana care tine postul de secretar , resurse umane sistare civila deoarece secretarul fost sa detasat spune si el ca nu are timp sa trimeata documentele la ANFP Bucuresti ptr. aviz.Eu banui ca solicitand de la ANFP aviz trebuie sa declare postul de secretar vacat si il deranjeaza acest fapt.intrebare ; Ce pot face in acesta situatie tind seama ca am mai primit la functia ce o detin de casier si alte dispoziti precum, aplicarea legi 17/2014,legi 145/2014, art 3 alin 4si membru in comisia de licitatie concesiune a unui teren,membru in comisie receptie lucrari cum pot contesta dispozitile in baza care art. din lege? Sau cum pot contesta faptul ca num-mi aproba transformare post din contractual in functie publica? va multumesc!
Faceti in scris o cerere la primar in care solicitati ca in 30 de zile sa vi se dea raspuns la solicitarea dvs. Asteptati raspunsul dupa care actionati in consecinta.
da multumesc ptr. raspuns!dar cum actioney in cosecinta unde urmeaya sa ma adresez si ce art. din lege invoc refuzul lor?
Og 27/2002 Conform art. 8 alin. 1 din OG 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitie, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nu.

Puteti invoca si Legea 233/2002, Legea 188/1999, legea 7/2004

Raspunsul il poate primi si in termen de 45 de zile , potrivit OG 27/2002.

Niciun angajator nu are o astfel de obligatie de a transforma un anumit post.
D-le freeelis,categoric aveti dreptate, dar omul muncii are dreptul de a depune o petitie si de a primi un raspuns.
Art. 8 din OG 27/2002
(1)Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
(2)Pentru soluţionarea petiţiilor primite de la o altă autoritate sau instituţie publică, potrivit art. 6 alin. (4), curge un nou termen de 30 de zile.

la data 30-apr-2002 Art. 8, alin. (2) modificat de Art. 1, punctul 6. din Legea 233/2002 :
(2)Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.

Art. 9
În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile.