Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Sotul meu a decedat la inceputul acestui an. In timpul casatoriei am cumparat un autoturism. Acesta este inmatriculat pe numele sotului, insa la directia fiscala suntem inregistrati impreuna. avem si un copil minor.Pentru succesiune este nevoie de o persoana imputernicita de catre stat pentru a semna in locul minorului? Dupa succesiune (efectuata la notar) acest bun poate fi vandut sau radiat? Multumesc anticipat.
Este nevoie de o terta persoana (curator special) , deoarece se considera ca aveti interese contrare minorului!