Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plângere Penală clasată. Cum se calculează ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plângere Penală clasată. Cum se calculează termenul de 20 zile pentru a face plangere ?

Am făcut o Plângere Penală, dar care s-a clasat după un an de aşa-zisă anchetă (cercetare) care s-a făcut pe ascuns fără să fiu contactat - nici măcar când poliţistul a trimis concluzia de clasare către procuror n-am fost anunţat.
Acum am de făcut o Plângere la Prim-Procurorul Parchetului de pe lângă Judecătorie, dar nu ştiu exact cum se calculează acest termen de 20 de zile.
Am primit înştiinţarea pe data de 16.06.2015, iar după calculele mele, ar fi ultima zi, data de 06.07.2015, inclusiv.
Sau se calculează altfel ?
Mai am o întrebare: dacă în Referatul cu propunere de clasare făcut de cei de la Poliţie a fost descoperită o eroare destul de mare, adică data de înregistrare a Plângerii Penale era trecută cu anul 2013, în loc de 2014, cât a fost în mod real, e şi acesta un motiv de contestare, precum că ar fi indus în eroare Procurorul de caz, acesta crezând că nu s-a mai acţionat de către mine timp de doi ani (între timp mi-au cerut şi o Expertiză Contabilă, dar n-am avut bani s-o fac), nu din 2014.
Numai dvs. aţi spus că termenul maxim e 07.07.2015, inclusiv, adică mâine (alţii zic că e 6 Iuile), deci pot depune şi mâine Plângerea.
Şi eu am zis la fel ca dvs., văzând şi acea speţă de mai sus, am arătat că aşa ar ieşi - dacă ai primit actul respectiv de la Parchet pe 04.06.2009, a ieşit la calcul în Instanţă că data de depunere a Plângerii împotriva Ordonanţei de clasare de pe 25.06.2009, e valabilă.
Adică, 25 - 4 = 21 (de zile) şi sper să nu mai fie discuţii, poate ajută şi pe alţii aceste detalii.
Da, aşa e cum ziceţi dvs., am fost la Parchet şi acolo era doar Poliţistul de la poartă ... nu Registratură, nu birou de Informaţii Publice.
Mi-a zis poliţistul că pot depune orice act doar la Procurorul de serviciu ... care are program doar miercuri şi joi, deci mai rămâne de depus la Poştă.
Sper să încapă în plic cele 10 pagini scrise în această plângere (nu mă criticaţi, ştiu că prim-procurorul nu prea citeşte tot, dar vreau să le arăt, concret, ce acuzaţii aduc, împreună cu articolele de legi încălcate, pentru a se continua mai atent cercetarea penală).
Cât m-ar costa toată acţiunea, dacă trimit acest document prin Poştă, cu confirmare de primire ? Mai trebuie ceva scris acolo ?
Cumva cei de la Poştă calculează la gramaj şi greutatea plicului ?
Din ce ştiu, pot trimite până la ora închiderii Poştei ... sau e vreun termen limită pentru trimiterea unei recomandate ?
Se cantareste plicul dar nu cred sa va coste mai mult de 20 lei.
Gata, am reuşit, dar exact în ultima clipă, pentru că mai toate Oficiile Poştale nu mai primeau Scrisori Recomandate decât până la ora 16,45. Am aflat că mai e Oficiul Central deschis până la ora 19,00 şi am ajuns acolo la 18,45.
Plicul, cântărit, m-a costat 10 lei.
Era gata-gata să renunţ, ziceam să-l depun mâine, dar ca să nu mai fie vreo problemă cu data limită, am hotărât s-o fac pe 6 iulie.
Oricum, eu rămân la părerea că termenul maxim era data de 07.07.2015, cu toate că aproape toţi au zis că era 06.07.2015.
Oricum, am terminat, şi acum sunt curios dacă şi cum se "de-clasează" un dosar penal, mai ales că am venit cu probe noi şi cu paragrafele de legi încălcate pentru fiecare cap de acuzare, fără a mai fi discuţii că are temei plângerea penală ... şi încă are prea mult !
Mulţumesc pentru sfaturi, şi ... s-auzim numai de bine !
Acum am de depus o Cerere de Re-examinare a anulării unei Cereri Reconvenţionale de către Instanţă, plicul primindu-l pe 02.07.2015 (aşa arată ştampila de pe plic, dar cred că putea să fi venit la mine şi pe 03.07.2015).
În fine, luând de bună data de 02.07.2007 şi faptul că această Cerere de re-examinare trebuie depusă la Judecătorie în "termen de 15 zile de la comunicare", ce dată limită ar fi, să mă încadrez în termen ? Din start spun că nu am nevoie să mi se spună că "n-am timp o săptămână să scriu acea Cerere ?". Am motivele mele, mai ales că am de scris multe pe-acolo !
Rog să-mi spună cineva dacă e corect calculul următor: datele de 2 şi 17 iulie se exclud (conform art. 269, alin.2 din N.C.P.P), deci ultima zi de depunere ar fi 18.07.2015, inclusiv.
Dar data de 18.07.2015 va fi sâmbăta, astfel ultima zi se prelungeşte până la prima zi lucrătoare (conform art. 269, alin 4: "Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care urmează), adică 20.07.2015
E VALABIL CALCULUL, SAU ULTIMA ZI AR FI VINERI 17.07.2015 ?
Repet, dacă veţi citi speţa următoare, veţi vedea că tot calculul meu ar fi legal, adică 20.07.2015: [ link extern ]
Conform art.186 din C.proc.penală, la calcularea termenelor procedurale se porneşte de la ora, ziua, luna sau anul menţionat în actul care a provocat curgerea termenului, afară de cazul când legea dispune altfel. La calcularea termenelor pe ore sau pe zile nu se socoteşte ora sau ziua de la care începe să curgă termenul, nici ora sau ziua în care acesta se împlineşte.
Într-o atare situaţie, cum comunicarea modului de rezolvare a plângerii de către prim-procuror s-a realizat la data de 04.06.2009, iar petentul a formulat plângere conform art. 278 din C.proc.penală la data de 25.06.2009, susţinerile domniei sale referitoare la faptul că termenul a fost calculat greşit sunt pertinente. Astfel, dacă nu se iau în calcul ziua comunicării actului, 04.06.2009, şi ziua formulării plângerii, 25.06.2009, aşa cum cer prevederile art.186 din C.proc.penală, se constată că rămân tocmai 20 zile libere, aşa încât data de 25.06.2009 este înlăuntrul termenului la care se face referire.
asd1, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~