Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general recuperare concediu de odihna necuvenit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

recuperare concediu de odihna necuvenit

Pentru un salariat care inceteaza CIM conform art.55 b) si care la data incetarii raporturilor a efectuat in avans concediu de odihna, cum se poate recupera suma necuvenita? Se poate retine direct pe stat, avand in vedere ca restul de plata permite recuperarea integrala a sumei, trebuie sa ii depuna in numerar la caseria societatii, sau este necesara hotarare judecatoreasca? Salariatul a declarat ca va restitui suma necuvenita.
Avand in vedere ca zilele de concediu necuvenite le-a avut in luna iunie 2015, iar declaratia 112 se va depune pana pe 25 iulie 2015, cum ar trebui sa apara salariatul in pontajul / declaratia lunii iunie.
Multumesc.
nu se pot face reţineri salariale, aşa că orideune el de bună voie sau va trebui acţionat în instanţă pentru a se emite un titlu executoriu. Ce puteţi face dvs. este să nu îi semnaţi licidarea până nu îşi plăteşte (lichidarea, nu încetarea CIM).
Se poate retine pe stat concediul efectuat si necuvenit si anume zilele la care nu avea dreptul.