Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu bibliotecar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu bibliotecar

Buna ziua,
va rog daca puteti sa ma lamuriti in privinta salariului minim garantat avand in vedere ca la personalul contractual din administratie sporurile detinute pana in 2010
s-au bagat in salariul de baza.
Dar salariul de incadrare conform OUG 10/2008 este mai mic decat salariul minim garantat pe tara.
exemplu: salar incadrare 877+sporuri30%(vechime si conditii periculoase)=salar de baza 1140
este corect sa raman cu salariu de incadrare 877?
Legea prevede ca : Salariul brut cuprinde salariul de baza,sporurile indemnizatiile, compensatiile etc.

HG 1091/2014 : Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Asadar, salariul de baza trebuie cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Eu sunt de parere , chiar daca sunteti din sectorul bugetar, la salariul minim se adauga vechimea. Insa, in practica, daca salariul dvs actual depaseste salariul minim pe economie , atunci nu se mai modifica nimic.

Probabil ca o instanta de judecata va da dreptate ori salariatului ori angajatului, intr-o actiune in instanta.