avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

buna ziua
-sunt nascut in 21 feb 1953
-in data de 4 martie 2015 m-am pensionat - pensie anticipata partial cu 30 % penalizare
-am avut o adeverinta de grupa 1 pentru 5 ani si 7 luni , dar deoarece a fost sub 6 ani nu mi-a redus virsta de pensionare, chiar daca mi-a fost luata in considerare la casa de pensii
-in data de 22 iunie a aparut legea 155 / 2015 care spune ca se poate reduce virsta de pensionare si cu adeverinte de grupa 1 sub 6 ani
-conform acestei legi ( 155/2015 ) am dreptul la 2 ani si 6 luni reducere la virsta de pensionare , adica in septembrie pot sa ptrimesc pensia intreaga
- va rog sa-mi spuneti daca sunt in drept sa solicit la casa de pensii sa-mi modifice incadrarea pensiei anticipate partial in aceste 2 luni ( iulie si august ) ... in sensul reducerii penalizarii de 30 % la valoarea corespunzatoare pentru 2 luni de pensie anticipata partial ... adica pentru aceste 2 luni pe care le mai am pina la pensia normala
-din cate am vazut eu ( este posibil sa nu fi vazut bine ) .. penalizarea la 2 luni de pensie anticipata partial este de 0.5 % ....
- in cazul in care am dreptate, iar casa de pensii refuza demersul meu , va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac sa-mi cistig drepturile
- va multumesc anticipat
x_mihai@yahoo.com
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:07, 3 Iulie 2015
Penalizarea pentru 2 luni de anticipare este de 1,5%.
Depuneti o cerere de revizuire pentru aplicarea prevederilor legii 155/2015.
Cererea sa fie insotita de un cupon de pensie si o copie dupa B.I.(C.I.).
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionarii procesomanul procesomanul Nascut 29.04.1953 Stagiu de cotizare 41 ani 6 luni 26 zile Gr. I proc. 100% (lg. 3/1977) = 3 ani 10 luni 10 zile Gr. II proc. 100% (lg. 3/1977) = 13 ani 2 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial morosanucarmen morosanucarmen Sint nascuta in decembrie 1953, deci am 54 ani si 7 luni . In prezent nu mai lucrez Cind pot sa ies la pensie avind in vedere urmatoarele: - vechimea ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala tcm5757 tcm5757 Buna ziua, sunt nascuta in 05.07.1957;am lucrat in sistemul public de pensii astfel: -10 ani si 2 luni in conditii normale - 4 ani si 2 luni in gr I - 13 ... (vezi toată discuția)