Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... reorganizare judiciara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

reorganizare judiciara

daca un srl a intrat in reorganizare judiciara aprobata de tribunalul comercial isi mai poate desfasura activitatea?ce inseamna de fapt reorganizare judiciara? se dizolva firma?
Inseamna ca isi desfasoara activitatea dupa un plan, condusa eventual integral de catre un administrator judiciar asa cum se stabileste printr-o hotarare a judecatorului sindic. Scopul planului de reorganizare este ca prin desfasurarea unor anumite activitati, in anumite conditii, societatea respectiva sa reuseasca sa-si plateasca integral sau partial datoriile in termenul indicat in planul de reorganizare. Daca exista un plan de reorganizare il puteti consulta la sediul societatii debitoare. In cazul cand planul de reorganizare esueaza sau daca societatea reorganizata acumuleaza alte datorii care fac imposibila continuarea activitatii, se intra in faliment. Falimentul va lua sfarsit prin valorificarea si distribuirea tuturor bunurilor din averea societatii debitoare, lichidatorul judiciar realizeaza un raport final si depune o cerere de inchidere a procedurii spre aprobare la judecatorul sindic. Admiterea cererii are drept consecinta radierea societatii. Din momentul radierii societatea inceteaza sa existe.