Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie somaj

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti daca pentru indemnizatia de somaj se iau in calcul literalmente cele 12 salarii de baza brute cuprinse de catre angajator in adeverinta eliberata de acesta? Mentionez ca in adeverinta nu este cuprins ultimul venit salarial incasat, respectiv nici salariile compensatorii. Aceste venituri din urma, nefiind cuprinse in adeverinta, contribuie la calculul indemnizatie de somaj? Multumesc.
Pentru salariile compensatorii nu se retine contributia pentru somaj si de aceea nu sunt evidentiate in adeverinta tip (Anexa 26).
Salariile compensatorii nu se iau in considerare la stabilirea indemnizatiei de somaj.