Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ni se poate deconta transportul la serviciu ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ni se poate deconta transportul la serviciu ?

O institutie publica care realizeaza si venituri proprii
poate deconta transportul zilnic al salariatilor
de la domiciliu la serviciu si retur ?

Institutia se afla intr-o comuna.
Din capatul orasului si pana la institutia publica
este camp, nu exista locuinte,
nu exista iluminat public.
Distanta de este de cca 14 km /17 km,
in functie de domiciliul unde locuieste salariatul.

Iarna, dar si restul anului
este un adevarat pericol
sa te deplasezi singur,-a pe camp !

Este un mijloc de transport privat,
dar noi, fiind peste 15 -20 de salariati din cca 38-40 de salariati
care nu avem masini,
suntem nevoiti sa platim foarte mult,
in fiecare luna, la maxi-taxi privat.
Insa, sunt si salariati care
pana la maxi-taxi spre serviciu
sunt nevoiti sa mai ia tranvaiul, alt maxi-taxi local sau sa mearga pe jos
o distanta foarte mare.

Luna aceasta patronul de la maxi-taxi privat
care ne duce la serviciu
ne-a spus ca va scumpi din nou transportul.

Suntem disperati !!!...
Avem salarii minime pe economie si
nu mai avem puterea financiara sa mai platim transportul !.....
Totul s-a scumpit, iar salariile noastre au ramas la nivelul anului 2009.

Va rog foarte mult sa ne ajutati si
sa ne spuneti daca ni se poate deconta transportul
si ce trebuie sa facem in acest sens ?

In contractul colectiv de munca incheiat la nivel de institutie trebuie sa existe prevederi in acest sens, respectiv plata abonamentului de transport de la domiciliul salariatilor pana la locul serviciului si retur, de catre unitate.
Ar trebui vazut tot in contractul colectiv de munca, de ce sunt incadrati toti salariatii (?!) cu salariul minim pe economie.
Contractul colectiv de munca la nivel de firma se negociaza intre sindicat si angajator.
Fiind vorba despre sectorul bugetar, salariile sunt stabilite prin lege si nu prin c.c.m.

Legea nr.62/2011
Art. 138. -
(1) Prin contractele/acordurile colective de munca incheiate in sectorul bugetar nu pot fi negociate sau incluse clauze referitoare la drepturi in bani si in natura, altele decat cele prevazute de legislatia in vigoare pentru categoria respectiva de personal

(2) Prin exceptie de la prevederile art. 129 alin. (3) contractele colective de munca in sectorul bugetar se negociaza, in conditiile legii, dupa aprobarea bugetelor de venituri si cheltuieli ale ordonatorilor de credite, in limitele si in conditiile stabilite prin acestea

(3) Drepturile salariale din sectorul bugetar se stabilesc prin lege in limite precise, care nu pot constitui obiect al negocierilor si nu pot fi modificate prin contracte colective de munca. In cazul in care drepturile salariale sunt stabilite de legi speciale intre limite minime si maxime, drepturile salariale concrete se determina prin negocieri colective, dar numai intre limitele legale

(4) Clauzele cuprinse in contractele colective de munca incheiate cu incalcarea prevederilor alin. (1)-(3) sunt lovite de nulitate

(5) Raspunderea pentru incheierea contractelor colective de munca cu nerespectarea prevederilor alin. (1)-(3) revine angajatorului.
Nu avem Contract colectiv de munca la nivel de institutie.
La bugetari asa prevede Legea tampita ! Ca sporul de vechime sa fie inclus in salar,
iar baza de calcul sa fie 600 lei.
Nu se poate negicia peste ce prevede Legea salarizarii pentru personalul contractual.....
Toti cei care s-au angajat recent au asemenea salar !....pentru ca nu mai beneficiaza de alte sporuri....
Va rog foarte mult sa imi raspundeti daca
ni se poate deconta macar transportul la serviciu ?