Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împărțire suplimentara moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împărțire suplimentara moștenire

Bună dimineața,

Există o succesiune făcută cu ani în urmă. S-a ivit necesitatea suplimentării acesteia cu un imobil. Sunt mai mulți frați care doresc suplimentarea de urgență.
Cum poate unul dintre moștenitori să obțină contravaloarea părții sale din suplimentare de la ceilalți sau poate există o altă variantă de a primi o suplimentare din restul moștenirii în locul părții sale din suplimentare?

Dacă ceilalți nu sunt de acord cu variantele propuse de acest moștenitor, acesta poate fi tras la răspundere de notarul la care se dezbate succesiunea sau în instanță?

Dacă moștenitorul nu se prezintă la notar pentru suplimentare ce i se poate întâmpla ?

Ce taxe trebuie să plătească acesta dacă primește contravaloarea părții sale din suplimentare?

Mulțumesc
im82, utilizator
In cazul in care exista neintelegeri ,succesiunea se poate dezbate numai in fata instantei de judecata!
Mulțumesc, caut variante de rezolvare deocamdată în afara instanței.
Dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand(succesiunea este deschisa, asadar, prin moartea lui de cujus ).

Certificatul de mostenitor atesta cota-parte din dreptul de proprietate, masa succesorala, face dovada calitatii de succesor.

Pe cale notariala , daca exista intelegere, se poate proceda la dezbaterea succesorala, fiind citati toti mostenitorii.

In cazul in care exista disensiuni, dezbaterea este realizata in fata instantei de judecata .(tranzactia consfinteste vointa partilor, intr-o hotarare de expedient ).

Nimeni este obligat sa ramana in indivizune.Starea de coproprietate poate fi sistata oricand, pe cale notariala sau pe cale judecatoreasca.

Neacceptarea succesiunii in termen legal ii face pe succesibili straini de succesiuni.

Renuntarea la succesiune vizeaza intreaga succesiune ( este totala ) .

Succes.
Mulțumesc, așadar nu se poate face înțelegere cu ceilalți moștenitori, la notar, în cadrul suplimentării, să despăgubească partea din suplimentare a respectivului? Sau ca acesta să primească o parte echivalentă din moștenire în schimbul părții sale din suplimentare?
Problema este că suplimentarea a fost gestionată defectuos de alți moștenitori, astfel încât este posibil să fie grevată de datorii, taxe, amenzi sau să i se fi schimbat destinația și compoziția (teren)!

Dacă moștenitorul nu se prezintă la notar pentru suplimentare ce i se poate întâmpla ?

Ce taxe trebuie să plătească acesta dacă primește contravaloarea părții sale din suplimentare?
im82, utilizator
"Neacceptarea succesiunii in termen legal ii face pe succesibili straini de succesiuni."

Succesiunea a fost acceptata anterior. Acum se face o suplimentare a succesiunii deoarece a fost emis un titlu nou pe autor (nu prea nou, cred ca in 2002).
Deci daca nu se acceptă această suplimentare in timp util se pierde această parte?
Care este termenul de acceptare a suplimentării având in vedere că s-a deschis succesiunea pe suplimentare in mai anul curent?

Multumesc