Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Angajat care nu respecta anumite conditii de lucru pe ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Angajat care nu respecta anumite conditii de lucru pe parcursul programului

Exista formulare de procese verbale care se pot incheia, intre angajator si angajat, la inceputul zilei de lucru privind respectarea unor anumite conditii pe parcursul programului?
ssa232, utilizator
Salariatul in cauza nu are fisa psotului , nu i s-a facut instruirea la locul de munca ?
Buna ziua,

nu se fac procese verbale. Aceste aspecte trebuie indicate in fisa postului, document care se comunica si angajatului. Daca sunt chestiuni speciale, care nu sunt specifice activitailor uzuale, se poate emite o dispozitie a sefului direct care de asemenea se comunica angajatului sub luare de semnatura.
Fisa postului exista. Din ce stiu, in ea sunt specificate doar indatoririle angajatului ci nu ce nu are voie sa faca. (sper sa nu ma insel!) Instruirea se face lunar, conform legislatiei. Restul detaliilor sunt in ROI.

Eu ma gandeam la ceva suplimentar acestora, ca o supra-instruire. :-/
Este de la sine inteles ca , salariatul are obligatia de a respecta obligatiile asumate prin c.i.m. si de a indeplini atributiile prevazute in fisa postului.

Daca face altceva decat este prevazut in fisa postului , atunci ar trebui sa existe un act scris din partea angajatorului in acest sens.
In lipsa unui astfel de document, salariatul poate fi cercetat disciplinar.
sa va dau un exemplu concret: consumul baturilor alcoolice in timpul programului.