Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua. As avea o intrebare : daca am depus actele pt pensia de urmas dupa 56 zile, credeti ca imi accepta ??? Cei de la casa de pensii , la inceput nu au vrut sa imi primeasca dosarul ca e prea tarziu, dar cand leam spus ca am si handicap locomotor grad 1 (grav) , mi lau luat. In schimb mia spus o doamna de acolo ca sar pute sa nu imi accepte pt ca e prea tarziu si ca trebuiau depuse in maxim 30 zile de la data decesului tatalui meu. Eu mam interesat inainte pe net, pe un singur site ce e drept,si acolo scria ca in 90 zile. Nu stiu ce sa mai zic.lamuritima va rog. Si daca nu mi accepta pensia, ce pot face ? Recurs ? Alte metode ??? Va rog mult dati mi un raspuns pe mail vladut.vlad69@yahoo.com . Inca ceva in cat timp trebuie sa primesc raspunsul ??? Acum sunt fix 32 #-o zile de cand am depus dosarul. MULTUMESC ANTICIPAT.
Asteptati sa vina decizia.
Va fi de admitere.

Legea 263/210

ART. 104

(3) In functie de elementele specifice fiecarei categorii de pensie, pensiile se acorda si de la o alta data, dupa cum urmeaza:

b) din prima zi a lunii urmatoare celei in care a avut loc decesul, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data decesului, in situatia pensiei de urmas acordate persoanei al carei sustinator era pensionar, la data decesului;
c) de la data decesului, daca cererea a fost inregistrata in termen de 30 de zile de la aceasta data, in situatia pensiei de urmas acordate persoanei al carei sustinator nu era pensionar, la data decesului;

Nu exsta prevedere legala in care sa se specifice ca daca nu depui cererea in termen de 30 de zile,nu mai ai dreptul la pensie de urmas.
multumesc. astazi a venit decizia . este de admitere.=D>