Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Urmarire penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Urmarire penala

Buna ziua azi am fost instiintata ca sunt urmarita penal intr-un dosar cu o firma,eu am angajata pana in anul 2009 la o institutie de stat ptr care efectuam controale,in anul 2009 am ramas insarcinata si am fost predat toate actele la institutia angajatoare si totul a fost in urma unor controale facute atunci in regula,azi am primit in tara mentionez ca nu mai locuiesc in tara de 3 ani un plic precum ca ma aflu sub urmarire penala precum ca nu as fi predat niste bani pe cand efectuam aceste controale,intrebarea este ce se poate intampla acum?eu sunt insarcinata in 8 luni si nu pot merge in tara sa vad despre ce este vorba,se pot face astfel de procese dupa atatia ani in care eu mi-am incheiat activitatea cu aceea institutie?la ce sa ma astept in viitorul apropiat?este vb de o suma de1900 lei,ce se poate face ca sa se anuleze aceasta urmarire penala?nu sunt un infractor si nici nu stiu cum sa ajuns in aceasta situatie ptr ca atunci cand am predat aceste acte totul a fost in regula.ma pot da in urmarire internationala?ma pot aresta?sunt o multime de intrebari care nu imi dau pace acum si in situatia mea nu e tocmai indicat,va multumesc si astept un raspuns daca se poate cat mai urgent,ce inseamna de fapt aceasta urmarire penala ?
adynut, utilizator
Incercati sa angajati avocat sa mearga sa expuna problema si sa vada cum sa o rezolve sau ce anume ar putea rezolva.
Este bine sa se stie si incadrarea juridica.

Daca nu faceti nimic se poate dispune arestarea in lipsa.
Daca va judeca in lipsa este foarte probabil ca veti primi o pedeapsa cu executare.
multumesc pentru raspuns,e posibil sa se judece acest lucru dupa atatia ani?timp in care eu nu am fost instiintata de nimic?nu se poate ajunge la o intelegere amiabila?sau o clasare a dosarului sau cum se numeste,nu stiu f multe detalii despre acest lucru,cert este ca eu nu am facut nimic din ceea ce sunt acuzata si nu stiu cum sa ajuns in aceasta situatie
buna seara am revenit cu detalii mi sa spus ca sa clasat delapidarea si acum e vorba de infractiuni de gestiune frauduloasa si ca solutia se comunica,e ceva referitor la legea 214 alin.1 ca de fapt nu sunt dovezi ca am fost vinovata doar cu predarea intarziata a unor chitante,la ce sa ma astept?ceinseamna aceasta incadrare?si cat mai dureaza pana primesc un raspuns,vamultumesc
Art. 242
Gestiunea frauduloasă
(1) Pricinuirea de pagube unei persoane, cu ocazia administrării sau conservării bunurilor acesteia, de către cel care are ori trebuie să aibă grija administrării sau conservării acelor bunuri se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Când fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită de administratorul judiciar, de lichidatorul averii debitorului sau de un reprezentant sau prepus al acestora, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani.
(3) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) săvârşite în scopul de a dobândi un folos patrimonial se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(4) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Din punctul de vedere al dreptului penal, lipsa plângerii prealabile este o cauză care înlătură răspunderea penală, iar din punct de vedere al dreptului procesual penal, lipsa plângerii prealabile reprezintă o cauză care împiedică punerea în mişcare sau exercitarea acţiunii penale

Retragerea plângerii prealabile poate interveni până la pronunţarea unei hotărâri definitive, în cazul infracţiunilor pentru care punerea în mişcare a acţiunii penale este condiţionată de introducerea unei plângeri prealabile.

Retragerea plângerii prealabile înlătură răspunderea penală a persoanei cu privire la care plângerea a fost retrasă.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
va multumesc