avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum angajez legal instrumentisti si solisti vocali si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum angajez legal instrumentisti si solisti vocali si ce taxe se platesc la stat?

Salut, am o formatie pentru evenimente festive si vreau sa angajez fiecare component al formatiei la societatea comerciala pe care o detin.
Care este modalitatea cea mai "eficienta" pentru angajare, de indata ce activitatea nu se desfasoara la sediul societatii, ci pe teren. Ce taxe, impozite, asigurari de sanatate licente se impun/platesc?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 16 Septembrie 2014
Modalitatea cea mai "eficienta" pentru angajare este incheierea unui c.i.m. In acest caz, se platesc:
= CAS:
- 20,8% – conditii normale de munca, 25,8% – conditii deosebite de munca, 30,8% – conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)

= CASS:
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator) – contributia aferenta concediilor si indemnizatiilor

= Somaj
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) – fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale

= impozit pe veniturile din salarii 16%

= fondul de risc si accidente este retinut in functie de codul CAEN (angajator)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cote contributii 2009 aida1 aida1 La o agentie imobiliara( conditii normale de munca) care sunt cotele contributiilor salariale? Angajat: cas: 10,5%; sanatate: 5,5%; somaj: 0,5%; imp.venit ... (vezi toată discuția)
Modificari contributii? iulianaandre iulianaandre as vrea si eu sa stiu dc pentu luna februarie, inafara de contributia pt pensii s-a mai modificat ceva.din ce am cauta a reiesit k nu. da totusi as vrea sa fiu ... (vezi toată discuția)
Modalitate de colaborare rodica.d rodica.d Buna ziua, As dori un raspuns in legatura cu urmatoarea problema: Sunt membra a unei Asociatii de Parinti infiintata intr-o gradinita, care este ... (vezi toată discuția)