Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum angajez legal instrumentisti si solisti vocali si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum angajez legal instrumentisti si solisti vocali si ce taxe se platesc la stat?

Salut, am o formatie pentru evenimente festive si vreau sa angajez fiecare component al formatiei la societatea comerciala pe care o detin.
Care este modalitatea cea mai "eficienta" pentru angajare, de indata ce activitatea nu se desfasoara la sediul societatii, ci pe teren. Ce taxe, impozite, asigurari de sanatate licente se impun/platesc?
Modalitatea cea mai "eficienta" pentru angajare este incheierea unui c.i.m. In acest caz, se platesc:
= CAS:
- 20,8% – conditii normale de munca, 25,8% – conditii deosebite de munca, 30,8% – conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)

= CASS:
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator) – contributia aferenta concediilor si indemnizatiilor

= Somaj
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) – fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale

= impozit pe veniturile din salarii 16%

= fondul de risc si accidente este retinut in functie de codul CAEN (angajator)