Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon fiscal

Buna ziua,
S-a emis bon fiscal pe suma de 5lei pentru un produs din stoc. Problema este ca acest produs il am la pret cu amanuntul la valoarea de 4.269lei. Daca adaug doar tva 24% suma depaseste valoarea incasata(4.269x24%=5.29356lei), nemaivorbind de adaos comercial.
Cum inregistrez in contabilitate acest bon?
va multumesc.
cand vorbiti ca s-a emis bon fiscal, vorbim deja de pret cu amanuntul.Deci acei 5 lei incasati, contin pret de depozit+ adaos+ tva (24% sau depinde?)
Asa este dar s-a emis gresit bonul, omul a plecat cu produsul si bonul si eu am ramas sa-l inregistrez.
ca sa inteleg si sa nu judec gresit, ce valoare trebuia sa aiba marfa la pret cu amanunt, fata de cat ati incasat? (pret achizitie+adaos +tva)
6lei, mii de scuze ca am fost neexplicita.
faceti o corectie , prin modificarea pretului de intrare in magazin, diminuand adaosul comercial si tva neexigibil