Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA cu taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA cu taxare inversa

Va rog sa-mi specificati care sunt actele normative care reglementeaza taxarea inversa la vanzarea deseurilor din polipropilena ( saci de rafie big bag).
Alta intrebare : Vreau sa cumpar din Israel si Turcia deseuri de saci big bags ( cod vamal 3915901100). Firma care se ocupa de de declaratia vamala mi-a spus ca nu se plateste TVA, dar pe pagina Autoritatii Nationale a Vamii ( TARIC3) apare ca se plateste TVA la importul deseurilor din aceste tari ( nu se plateste la importul din UE).
Deci cum este legal ?
Pt prima intrebare:

Cod fiscal:

ART. 160 Măsuri de simplificare

(2) Operaţiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:

a) livrarea următoarelor categorii de bunuri:

1. livrarea de deșeuri feroase și neferoase, de rebuturi feroase și neferoase, inclusiv livrarea de produse semifinite rezultate din prelucrarea, fabricarea sau topirea acestora;

2. livrarea de reziduuri și alte materiale reciclabile alcătuite din metale feroase și neferoase, aliajele acestora, zgură, cenușă și reziduuri industriale ce conțin metale sau aliajele lor;

3. livrarea de deșeuri de materiale reciclabile și materiale reciclabile uzate constând în hârtie, carton, material textil, cabluri, cauciuc, plastic, cioburi de sticlă și sticlă;

4. livrarea materialelor prevăzute la pct. 1—3 după prelucrarea/transformarea acestora prin operațiuni de curățare, polizare, selecție, tăiere, fragmentare, presare sau turnare în lingouri, inclusiv a lingourilor de metale neferoase pentru obținerea cărora s-au adăugat alte elemente de aliere;