Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozit forfetar

Buna ziua.
Am o firma din anul 2005 - fara activitate de atunci si pana in prezent.
Nu am dus declaratiile la timp, am primit o amenda si un avertisment, iar firma e dizolvata prin hotarare judecatoreasca din septembrie 2008.
Mi s-a spus ca mai dureaza 1 an pana o sa fie radiata.
Am dus declaratiile si trebuie sa platesc impozit forfetar - pe cele 2 luni.
Ce pot sa fac cu firma asta dizolvata, sa nu mai platesc impozitul?
Pot sa suspend activitatea acum?
multumesc
Din cate stiu , societatile dizolvate si aflate in lichidare judiciara au obligatia de a depune declaratii fiscale.
Parerea mea este ca trebuie sa plateasca impozit forfetar, desi nu mi se pare normal acest lucru....Am citit proiectul de norme metodologice de aplicare a codului fiscal si nu am vazut nici o precizare cu privire la societatile aflate in dizolvare.
Se poate suspenda activitatea ca la celelalte srl-uri sa nu mai platesc impozitul?
Ca asa il platesc in continuare 1 an, 2 ani pana radiaza ei firma.
Sau pot radia firma mai repede?
Nu ma folosesc de firma ca e dizolvata, dar impozit forfetar platesc.- nu mai vreau , vreau sa sca cumva.
Multumesc pentru raspuns.
e greu de crezut totusi ca firmele dizolvate platesc impozit forfetar...
firma dizolvata nu este in functiune, deci de ce trebuie sa modifice ei codul fiscal nu inteleg-poate e doar opinia mea...dar
impozit forfetar platesc doar firmele in functiune.
De ce nu cereti la ONRC un certificat constatator din care sa reiasa starea firmei? si cu el megeti si la finante.
Multumesc de raspunsuri!
Problema expusa de cei de la finante e ca o firma dizolvata desi nu este in functiune, pana la radiere are statut juridic si nu e exceptata de la impozit ; singura exceptie e o societate suspendata. Scrie ceva in articolul 233 legea 31.
Eu am fost la finante si mi-au cerut sa platesc aprox 350 ron impozitul pe 2 luni, si cum radierea poate dura pana la 5 ani....
Ma gandesc sa nu platesc nimic ca SRL raspunde in limita capitalului social, cazul meu 200 ron, eu nu am proprietati decat un teren extravilan de 4 ari.
Au ce sa-mi faca? pentru 2200 ron cat o sa se stranga pana la sfarsitul anului?