avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA NOU - cum procedez cu facturierul?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA NOU - cum procedez cu facturierul?

Buna ziua,

PFA-ul meu este nou infiintat.

Am un facturier tip A5, cu o fila albastra, una roz, una albastra, una roz, s.a.m.d
Din 1 martie, nu se mai pagineaza+stampileaza+insnuiruieste la ANAF.

1) Ce trebuie sa fac cu facturierul ca sa pot incepe sa tai facturi? Ajunge sa numoretez eu paginile si atat?
2) Care pagina (ce culoare) merge la client si care imi ramane mie?

Sotul meu are din 2008 un PFA si are alt tip de facturier, cu trei culori: fila cu alb, una cu albastru, una cu roz si el da clientului fila aceea cu alb iar celelelate le pastreaza.....

3) La fel cu registrul inventar. La ANAF, mi-au zis ca nu mai trebuie stampilat, vizat de ei. Ajunge sa ii numerotez eu paginile, ca sa pot scrie in el?

Va rog nu ma sfatuiti sa imi iau contabil. Se presupune ca un PFA ar trebui sa isi poate tine contabilitatea singur in partida simpla.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 14:27, 17 Iulie 2015
Din 1/1/2007 nu mai exista facturi standard( inregistrate la anaf)

1. nu numerotati paginile ci facturile( 1.2.3...) sau alta numaratoare..
2. nu conteaza. de obicei prima pagina se duce la client( este cea mai vizibila)
3. din 1/1/2015 nu se mai vizeaza la anaf registrele. Se numeroateaza si completeaza

PS: contabilitatea la pfa este simpla.... dar se complica pe zi ce trece...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturier nou danar122 danar122 Pentru un PFA care tine contabilitatea in partida simpla si emite facturi: La terminarea facturierului pe suport hartie se poate cumpara tot unul simplu din ... (vezi toată discuția)
Detalii completare factura clauuudiu clauuudiu Buna ziua, Sunt PFA nou-infiintat si tocmai ce-am fost la ANAF pentru a-mi depunde declaratia 220. In acelasi timp, mi-au fost vizate 1 facturier si 1 ... (vezi toată discuția)
Activitate pfa cornelia radoi cornelia radoi buna ziua!sunt pfa de putin timp si azi am incasat primii bani,in urma activitatii desfasurate,si m-am lovit de o problema!am chitantier si facturier fiscal ... (vezi toată discuția)