Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit de la 3% la impozit profit in cursul anului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit de la 3% la impozit profit in cursul anului

Subiect: Impozit la trecerea de la micro la impozit profit

Va rog mult sa ma ajutati la rezolvarea urmatoarei situatii pentru o SC microintreprindere in 2014 pana in trim.IV cand trece la impozit pe profit.
- In trim I pana la III: Venituri = 288465 lei
Cheltuieli =2814565 lei
Impozit pe venit 3%: 698 = 4418 8654 lei
- In tr. IV si implicit intocmirea declaratiei 101 :
Venituri de la inceput an = 367742 lei
Cheltuieli de la inceput an = 359783 lei
care nedeductibil =8654 lei (impozitul micro)
Profit impozabil = 16613 x16% = 2658 lei

Ei, aici m-am poticnit. Care sunt inregistrarile vis a vis de impozit profit care trebuiesc facute?
Care va fi suma pentru impozit pe profit anual (rd.48 in d101) ?
Care vor fi sumele in bilant in F20 la rd.65 si rd.66 ,inpozt profit, respectiv impozit venit?
Va rog ajutor!!!!!
impozitul final e 2695 lei in 101 si vei avea in plus 5.996 lei(daca imp micro a fost si achitat).in bilant vei avea doar impozit profit.
se va face nota 698=441 (sau in ce cont a fost inreg) -5996 lei.