Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Certificat de urbanism de informare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Certificat de urbanism de informare

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste problema mea descrisa mai jos: In data de 24.04.2015 am depus o cerere pentru emiterea unui Certificat de urbanism de informare la Primaria Generala a Municipiului Bucuresti, problema este ca nu am primit nici-un raspuns pana la aceasta data, am sunat de nenumarate ori la Primarie si mi se spune ca nu s-a hotarat inca cine imi elibereaza acest certificat Primaria Sectorului 1 sau Primaria Capitalei. Tin sa precizez ca de la Primaria Sectorului 1 am fost trimisa la Primaria Capitalei pentru depunerea cererii in vederea obtinerii Certificatului de urbanism de informare unde am platit taxa si mi s-a eliberat o chitanta cu nr. de inregistrare. In data de 08.07.2015 am sunat din nou la Primaria Capitalei intreband in ce stadiu este Certificatul solicitat? raspunsul a fost urmatorul : nu stim daca trebuie sa-l eliberam noi, (adica Primaria Capitalei) si am fost ''sfatuita'' sa ma adresez Inspectoratului National in Constructii, evident am sunat si mi s-a raspuns urmatoarele : Ar fi bine sa veniti in audienta la Inspectoul Urbanistic si sa va indrume unde trebuie spre a obtine Cerificatul de urbanism de informare. Intrebarea mea este : Ce demersuri legale trebuie sa fac ca sa obtin acest Certificat urbanistic de informare intrucat termenul legal in care ar fi trebuit sa primesc un raspuns a fost de 30 zile? Va multumesc frumos! Stefania Stancu
Certificatul de urbanism de informare se eliberează potrivit, art. 4 al L.50/1991 de către primarii sectoarelor, primarii municipiilor, primarul general , de presedinții consiliilor județene.
Puneți respectivii salariați să studieze legea sau să-și dea demisia. Vedeți unde vă încadrați

Astfel,de preşedinţii consiliilor judeţene, cu avizul primarilor, pentru lucrările care se execută:
1. pe terenuri care depăşesc limita unei unităţi administrativ-teritoriale;
2. în extravilanul comunelor ale căror primării nu au organizate structuri de specialitate;

b) de primarii municipiilor, pentru lucrările care se execută în teritoriul administrativ al acestora, cu excepţia celor prevăzute la lit. a) pct. 1;

c) de primarul general al municipiului Bucureşti, cu avizul primarilor sectoarelor municipiului Bucureşti, pentru lucrările care se execută:

1. pe terenuri care depăşesc limita administrativ-teritorială a unui sector şi cele din extravilan;
2. la construcţiile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b);
3. lucrări de modernizări, reabilitări, extinderi de reţele edilitare municipale, de transport urban subteran sau de suprafaţă, de transport şi de distribuţie, pentru: apă/canal, gaze, electrice, termoficare, precum şi lucrări şi/sau reabilitări pentru străzile care sunt în administrarea Primăriei Municipiului Bucureşti;
d) de primarii sectoarelor municipiului Bucureşti, pentru lucrările care se execută în teritoriul administrativ al sectoarelor, cu excepţia celor prevăzute la lit. c), inclusiv branşamente şi racorduri aferente reţelelor edilitare;

1. în teritoriul administrativ al acestora, cu excepţia celor prevăzute la lit. a) pct. 1;

2. la construcţiile reprezentând monumente istorice clasate sau aflate în procedură de clasare potrivit legii, aflate pe teritoriul administrativ, în condiţiile art. 10 lit. a) şi ale art. 45 alin. (4) şi cu avizul arhitectului-şef al judeţului