Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la Pensie

Buna ziua!
Sunt nascuta in anul 1968 luna Octombrie
Am 29 de ani de munca (1986-2015)
din cei 29 de ani , 12 ani sunt in Grupa a II -a
iar ultimii 4 ani sunt cu contract de munca de 4 ore
Va rog frumos sa-mi spuneti, daca voi benificia de reduceri
si-n ce an as putea iesi la pensie?
Va multumesc!

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
-O perioada suplimenta la vechimea in munca de 3 ani(3 luni/an).
-O reducere cu 2 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
29+3=32 ani de stagiu
Pentru a beneficia de reducerea varstei trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani.

Cu acest stagiu de cotizare doar limita de varsta la 63 de ani.
Stiam ca pentru femei , dupa legea unitara a pensiilor
varsta standard de pensionare este de 63 de ani
iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani,
fiind nascuta in anul 1968 si momentan avand o vechime de 29 de ani
(din care 12 ani in grupa a II-a) dupa calculele mele ar trebui
sa ies la pensie in anul 2029 la vasta de 60 de ani
Dupa vechea lege a pensiilor 19/2000
ar trebui sa am un stagiu complet de cotizare de 30 de ani
si ar trebui sa ies la pensie la etatea de 57 ani si 6 luni
In care lege ma incadrez?
Multumesc!
Ianuarie 1967 Ianuarie 2030 63/0 35/0

Aici va incadrati.

Legea 19/2000 este abogata incepand cu 01/01/2011
1. - Dvs. veti iesi la pensie dupa legea actuala (nr.263/2010) privind sistemul unitar de pensii publice (daca se va mentine acesta lege pana atunci).
- Legea 19/2000 nu se mai aplica de la data de 01.01.2011 de cand a intrat in vigoare Legea 263/2010.

2. Daca veti mai cotiza la pensie inca 3 ani indepliniti stagiul complet de cotizare, de 35 de ani) si veti putea solicita pensie pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de pensionare) la varsta de 60 de ani si 6 luni, in aprilie 2029.

3. Sau daca veti face un stagiu de cotizare de 43 de ani veti putea solicita pensie anticipata (fara diminuare) la varsta de 57 de ani, in octombrie 2025.

4. Tot la varsta de 57 de ani, in octombrie 2025 veti putea solicita pensie anticipata partiala, daca veti avea un stagiu de cotizare intre 35 - 43 ani.
Multumesc frumos!