avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot beneficia de indemnizatie pentru concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil?

Buna ziua.O intrebare as avea si eu. Mi-am schimbat locul de munca recent.
Anterior am lucrat 2 ani iar intre fostul loc de munca si actualul este o pauza de 2 luni. Recent am aflat ca sunt insarcinata, intrebarea mea este daca beneficiez sau nu de indemnizatie sau daca mi-as putea plati contributiile la stat si pe ce perioada, pe cele doua luni de pauza sau pe celelalte luni pana la completarea a celor 12 luni la noul loc de munca?Astept cu nerabdare raspunsul dvs deoarece nu stiu ce sa fac. Multumesc
Cel mai recent răspuns: elenadoina1988 , utilizator 09:09, 16 Iulie 2015
Buna ziua, referitor la discutia de ieri, contractual de munca actual este pe perioada determinata de trei luni, exista posibilitatea ca, in cazul in care se afla ca sunt insarcinata sa nu il prelungeasca? In cazul asta voi ramane fara servici mai devreme decat estimam, nu as vrea sa spun ca nu se intample asta, ar fi o problema? Sau sa zicem ca nu mai lucrez dupa astea 3 luni, imi pot depune actele pentru somaj? Multumesc anticipat
Exista posibilitatea mentionata de dvs, intrucat angajatorul nu are nicio obligatie legala in acest sens.

Daca indepliniti conditiile pentru a beneficia de somaj, la incetarea c.i.m. va puteti depune actele la AJOFM.
Multumesc mult.
Buna ziua.
Pot intra la locul de munca in concediu de crestere copil fara sa beneficiez de indemnizatie? Mai exact intrebarea mea este daca ma pot intoarce la locul de munca dupa un concediu de crestere copil de un an de zile sau daca este obligat angajatorul sa imi pastreze locul indiferent daca beneficiez sau nu de indemnizatie.
Multumesc.
Dupa cum am spus in discuiile anterioare nu indeplinesc cele 12 luni la locul de munca pentru a beneficia de indemnizatie. Multumesc

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate si ccc Camelia-G Camelia-G Buna ziua!Am si eu o intrebare.Am aflat de curand ca sunt insarcinata si nu ma asteptam la acest lucru deoarece m-am angajat de curand si s-ar putea sa nu pot ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil roxanagabriela12 roxanagabriela12 Buna ziua!Imi cer scuze pt deranj...am si eu o nelamurire si poate ma puteti ajuta dvs.Eu sunt insarcinata in 5 luni aproape si nu lucrez dinainte sa aflu ca ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie pentru tata anamaria982 anamaria982 daca sotul meu lucreaza de 6 luni la stat cu contract pe perioada 3 ani are dreptul sa primeasca stimulent de insertie sau ccc pentru copil daca eu nu am loc ... (vezi toată discuția)