Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cineva mi-a facut cont de Facebook fara acordul meu si ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cineva mi-a facut cont de Facebook fara acordul meu si pune poze cu mine

buna ziua va rog sa ma ajutati am o intrebare daca cineva mi-a facut cont de facebook fara acordul meu si pune poze cu mine indecente pot sa fac ceva va rog sa imi raspundeti.multumesc
Nu orice mesaj electronic e e-mail.
tgeorgescu a scris:

Nu orice mesaj electronic e e-mail.

Cooooomplet oftopic dar folositor

D-voastra ziceti ca e-mailul ar fi doar acel mesaj care foloseste un anumit protocol. Insa definitia emailului sau e-mailului este mult mai simpla:

1. A system for sending and receiving messages electronically over a computer network.
2. A message or messages sent or received by such a system.
[ link extern ]

Asadar, orice mesaj transmis/receptionat electonic indiferent de protocolul folosit ori daca e denumit de websiteul care a creat sistemul de transmisie/receptie "posta intima", "mesaj privat", "email", "mesagerie electonica" sau "porumbelul postas" este email prin definitie.
Buna ziua. Avand in vedere postarile sigur e o persoana cunoscuta.
Administratorii Facebook vor bloca acel cont, mai ales daca mesajul trimis este redactat cu argumente si face referire la legislatie!
Am gasit o persoana care dorea sa ma insele folosind FB. Am raportat prin sistemul lor intern si in 24 de ore contul era inchis. Era o chestie asa de evidenta de ...
adrianaflorescu a scris:

buna ziua va rog sa ma ajutati am o intrebare daca cineva mi-a facut cont de facebook fara acordul meu si pune poze cu mine indecente pot sa fac ceva va rog sa imi raspundeti.multumesc

Ati primit deja o multime de sfaturi, daca va placea sa va jucati de-a detectivul cand erati mic, le puteti urma.
Daca vi se furau actele, portofelul cu banii, ce faceati? Va jucati de-a Sherlock Holmes, sau mergeati la politie? Facebook a fost declarat, printr-o hotarare a ICCJ spatiu public! Si cine se ocupa cu infractiunile comise in spatiul public?
Sigur, cei de acolo s-ar putea sa incerce, in stilul lor caracteristic, sa va faca sa renuntati la plangere, poate agentul respectiv, un intarziat militian inca neajuns la pensie, nici nu a auzit de Facebook. Dar astia sunt rari. O sa ramaneti surprins de cati tineri de isprava, proaspat iesiti din academia de politie, cu mandrie si orgoliu profesional, sunt gata sa va ajute.
hotumattua, utilizator