Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Sunt angajată din 2012 la o firmă care acum are dosar de evaziune fiscală si spălare de bani.Sunt obligată sa imi dau demisia deoarece spun ei ca nu imi pot calcula salariul si nu imi pot încheia contractul de munca. Mentionez ca din 2012 pana in 2013 am lucrat full -time iar din 2013. pana in luna iunie 2015-parti-time (adică 2/h pe zi ) iar din 1 iunie 2015 pana acum ( adică azi 14i/07/2015) am revenit la program normal de 8/h.Eu in momentul de fata lucrez cu contract de munca pe perioada determinată de 3/luni la oaltă firmă. CE MA SFATUITI SA FAC
Nu demisionati dvs. lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii contractului individual de munca.
Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.