Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

buna seara,as dorii sa ma ajutati si pe mine cu cateva lamuriri:
bunicul meu are 4 copiii ;2 fete 2 baieti ,celor 2 fete le-a dat dreptul lor si el vrea sa ne lase noua nepotilor lui (din partea baiatului)casa in care noi locuim de 30 de anisi 2h teren iar celuilalt baiat o bucata de teren ,
vreau sa-mi spuneti cum sa fac acest testament tinand cont ca bunicul are 86 de ani
poate fi atacat de cele 2 fete
chiar daca le-a dat uneia i-a facut casa ,
iar la cealalta a ajutat-o cu bani,
vrem sa evitam si succesiunea
pot sa il scriu eu de mana si el sa il semneze
sa-l legalizam prin notar
avem nevoie de adev medicala
va rog ajutati-ma
sunt disperata
pot sa il scriu eu de mana si el sa il semneze
sa-l legalizam prin notar

nu exista asa ceva.. ori il scrie el cu mana lui , il dateaza si semneaza, ori il duceti pe bunic la notar. Sper ca e sanatos la minte.
Nu aveti nevoie de vreo adeverinta.
este sanatos ,dar el nu mai vede si nu mai poate scrie
acest testament poate fi atacat ?

Duceți-vă împreună la notar.
Orice act poate fi atacat, rămâne de văzut cu ce sanse.
Sa fie scris în testament ce le-a dat celorlalți
chiar si o vanzare cumparare ,?
bunicul a vandut un teren cu 20m front stradal si acel cumparator a luat 35 m se mai poate face ceva a trecut 13 ani de atunci si numai acum a venit acel cumparator si a pus gardul la 3 m de casa in loc de18m de la casa bunicul spune ca i-a dat 20m si ala are acte pe 35m nu a facut nici o masuratoare impreuna cu bunicu doar el singur a adus acum de curand niste masuratori si bunicul i-a aratat hotarul dar nu l-a interesat a masurat lanaga casa la 3 m
garnita georgiana , utilizator
Contează ce i-a vândut pe acte. e act autentic la notar? Omul își ia cat I s-a vândut.