Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire de taxe si impozite locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire de taxe si impozite locale

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu o opinie, clarificare: sunt scutite de la plata taxelor si impozitelor locale asociatiile fara scop lucrativ, mai exact structurile sportive fara scop lucrativ, chiar daca aceasta scutire nu este cuprins in Codul fiscal, dar este cuprins in Hotărârea nr. 561/2003 privind modificarea şi completarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanţei Guvernului nr. 36/2002 privind impozitele şi taxele locale, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.278/2002?

Ar fi vorba de scutirea de la plata taxei de autorizatie de construire pentru o investitie de utilitate publica: constructii sportive.

Se aplica legile speciale sau prevederile Codului fiscal?

Totusi in codul fiscal este prevazut ca sunt scutite de la plata taxei pentru eliberarea certificatelor, avizelor şi autorizaţiilor: lucrările de interes public judeţean sau local.

va multumesc!

Ordonanţa nr. 36/2002 privind impozitele şi taxele locale este abrogata de Codul fiscal, deci nu se mai aplica din 01.01.2004.

CF:

Art. 297. - Prezentul cod intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2004, cu excepţia cazului în care în prezentul cod se prevede altfel.

Art. 298. - (1) La data intrării în vigoare a prezentului Cod fiscal se abrogă:
27. Ordonanţa Guvernului nr. 36/2002 privind impozitele şi taxele locale, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 10 septembrie 2002, cu modificările şi completările ulterioare;
Ioan Petru Butariu, Contabil
va multumesc pt raspuns!