Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Necesitate acord vecini pentru racordare la curent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Necesitate acord vecini pentru racordare la curent

Buna, in ce conditii furnizorul de electricitate poate face o lucrare pe un drum comun cu peste 25 de proprietari, pentru racordarea unui proprietar fara sa ceara acordul celor 24 de proprietari in conditiile in care acel proprietar are drept comun asupra drumului.
Faptul ca o parte din vecini nu sunt acasa sau nu vor sa isi ofere acodrul nu inseamna privare de acces la un bun propriu?
Va rog sa ma ajutati ca sunt multi in situatia asta delicata!
Fiind proprietate privata este firesc ca furnizorul de electricitate sa aibe acordul sa intervina pe respectiva proprietate.
Atata timp sunt proprietar pe un bun si imi este ingradit dreptul la proprietate nu e corect cae decizia sa fie luata la comun pentru a ingradi acest drept. Daca un vecin e suparat pe tine sau nu e acasa nu poti racorda la curent. Trebuie sa fie o solutie.
De obicei retelele de utilitati sunt amplasate la limita de proprietate si nu afecteaza decat in foarte rare cazuri proprietatile individuale, tocmai din motivele aratate de dvs.

Daca veniti cu amanunte, poate mai putem discuta, dar asa ce sa intelegem noi?
Adica reteaua de energie electrica este amplasata teran sau subteran la marginea unei strazi si furnizorul va cere acordul vecinilor? Este absurd....
Dati amanunte si poate cineva o sa va indrume cum trebuie sa procedati. Am mai auzit astfel de "ghidusii" la cei cu reteaua de gaze naturale... Si stiti de ce? Din cauza ca "stapanii" localitatilor aproba planuri de urbanism, dau aprobari de construire fara ca dezvoltatorii sa aiba retelele de distributie la indemana, adica gata de utilizare de cei in cauza.
biberul a scris:
Trebuie sa fie o solutie.

Exista. Cerere in instanta prin care cereti suplinirea acordului celorlalti coproprietari, apoi ii puneti si la plata cheltuieli de judecata, plus daune ca v-au creat prejudicii.
Pe scurt, am in constructie o locuinta colectiva, am proiectul tehnic aprobat pentru racod electric definitiv, doar ca pentru a incepe lucrarea de racordare mi se cere si acordul vecinilor pentru a face lucrari pe drumul ce il avem in comun.

Problema e ca drumul e privat si sunt peste 25 de proprietari pe el si am nevoie de acord notarial de la toti pentru a subtraversa furnizorul de electricitate drumul.

La gaz si la canalizare am dat eu o declaratie notariala si a fost totul ok, la electric mi s-a spus ca ei tin cont de o lege pe care cei de la gaz si canalizare o ignora.

Cum sa o scot la capat ce e imposibil sa obtin acest acord notarial cu toti vecinii?

Trebuie sa fie o portita :)

Adam Grecu a scris:

De obicei retelele de utilitati sunt amplasate la limita de proprietate si nu afecteaza decat in foarte rare cazuri proprietatile individuale, tocmai din motivele aratate de dvs.

Daca veniti cu amanunte, poate mai putem discuta, dar asa ce sa intelegem noi?
Adica reteaua de energie electrica este amplasata teran sau subteran la marginea unei strazi si furnizorul va cere acordul vecinilor? Este absurd....
Dati amanunte si poate cineva o sa va indrume cum trebuie sa procedati. Am mai auzit astfel de "ghidusii" la cei cu reteaua de gaze naturale... Si stiti de ce? Din cauza ca "stapanii" localitatilor aproba planuri de urbanism, dau aprobari de construire fara ca dezvoltatorii sa aiba retelele de distributie la indemana, adica gata de utilizare de cei in cauza.