avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen prescriptie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen prescriptie

Buna ziua. Un proces penal, inceput in 2010, a fost intrerupt prin intoarcerea catre procuratura a dosarului, in vederea refacerii lui, in 2011. Curge prescriptia? Fapta ar fi fost comisa in 2009, iar pedeapsa prevazuta de C.P. este de max sapte ani.
Multumesc pentru orice comentariu la obiect.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 13:21, 19 Iulie 2015
Indiferent cate intreruperi vor intervenii termenul de prescriptie nu poate fi depasit cu mai mult de inca odata.
Adica 16 ani?
Da, 16 ani, pentru pedeapsa mentionata de dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz in serviciu si fals intelectual marceltanasescu marceltanasescu daca fapta unui inculpat savarsita in anul 2011 si cauza inca nu a fost judecata ,cand poate fi prescrisa (vezi toată discuția)
De la ce moment curge termenul de prescriere a inselaciunii? catinf catinf Am aflat ca inselaciunea se prescrie la 5 ani, conform NCP. Am o plangere penala pentru inselaciune impotriva unei persoane, inregistrata in decembrie 2012, ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. speta la care mă voi referi este o infracțiune ... Adi Lungu Adi Lungu Bună ziua. Speta la care mă voi referi este o infracțiune pentru care pedeapsa prevăzută este de șapte ani. Astfel, termenul de prescripție este de opt ... (vezi toată discuția)