Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen prescriptie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen prescriptie

Buna ziua. Un proces penal, inceput in 2010, a fost intrerupt prin intoarcerea catre procuratura a dosarului, in vederea refacerii lui, in 2011. Curge prescriptia? Fapta ar fi fost comisa in 2009, iar pedeapsa prevazuta de C.P. este de max sapte ani.
Multumesc pentru orice comentariu la obiect.
Indiferent cate intreruperi vor intervenii termenul de prescriptie nu poate fi depasit cu mai mult de inca odata.
Adica 16 ani?
Da, 16 ani, pentru pedeapsa mentionata de dvs.