Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comision vanzare agentii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comision vanzare agentii

Buna ziua,

Am un apartament de vanzare;am fost cautata de agentie ,intrebata daca doresc sa colaborez cu ei,am raspuns da.Cumparatorul a fost cel care a contactat aceasta agentie.Vazut,placut,incheiat un act la agentie,primit avans...acum agentul ne pune in fata la amandoi un formular de comision 2% de la fiecare.Semnam...acum ma gandesc daca este corect sa iei un comision dublu practic pentru aceeasi tranzactie?
Multumesc.
Buna ziua!
Raspunzand punctual intrebarii dumneavoastra, teoretic, agentia a prestat servicii de specialitate atat pentru dumneavoastra cat si pentru cumparator.

Pe de alta parte, daca ati agreat colaborarea cu agentia, de ce nu ati semnat o conventie in care sa stabiliti exact drepturile si obligatiile fiecaruia? Sau, atat timp cat nu ati avut semnata conventia de colaborare pana la momentul finalizarii vanzarii/antecontractului de vanzare-cumparare, nu inteleg de ce nu ati negociat comisionul nici in "al doisprezecelea ceas"? Acum...o mie de vorbe, un ban nu fac :-/
"Art. 2097 (Noul Cod Civil): Remunerarea intermediarului
(1)Intermediarul are dreptul la o remuneraţie din partea clientului numai în cazul în care contractul intermediat se încheie ca urmare a intermedierii sale.
(2)În lipsa convenţiei părţilor sau a unor prevederi legale speciale, intermediarul are dreptul la o remuneraţie în conformitate cu practicile anterioare statornicite între părţi sau cu uzanţele existente între profesionişti pentru astfel de contracte."

Cu stima,