Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare minor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare minor

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: pot angaja un minor (pe 01.10.2015 implineste 18 ani) ca muncitor necalificat in constructii? Cf. codul muncii "(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani." Cf. Convenţia nr. 59/1937 privind stabilirea vârstei minime pentru admiterea copiilor la
muncile industriale (revizuită) 1, nu se poate angaja decat cu acordul parintilor.

Ma puteti ajuta va rog?

Multumesc frumos!
Il puteti angaja fara acordul parintilor, intrucat persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.

Acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali este solicitat numai in cazul minorilor care au varsta cuprinsa intre 15 si 16 ani.

art.13 C.mun.
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
....
Multumesc frumos!