Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie de concediu

Buna ziua,sa ne explicati va rugam daca in cuantumul indemnizatiei de concediu se calculeaza si sporul de noapte si procentele ,lucrand in acord si 3 schimburi.
Mentionez ca in luna august plec in concediu,in lunile anterioare (3)am avut castiguri salariale mai mari decat salariul de incadrare.Stiu ca angajatorul acorda indemnizatie de concediu in functie de salariul de baza.
Va multumesc.
Art.150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.